Nawigacja

Aktualności

Po raz czwarty spotkaliśmy się w ramach Akademii Niepodległości w Działdowie – 13 czerwca 2018

13 czerwca br. w Centrum Kształcenia Ustawicznego w Działdowie odbyło się kolejne spotkanie w ramach Akademii Niepodległości. Jego gościem był dr Rafał Sierchuła, pracownik naukowy Oddziału IPN w Poznaniu, który przedstawił prelekcję pt. „Generał Józef Haller. Żołnierz, społecznik, polityk”.

Spotkanie rozpoczął Zenon Gajewski, prezes Stowarzyszenia Odnowy Chrześcijańskiej „Pamięć i Tożsamość”. Na sali obecna była licznie zgromadzona młodzież szkolna.

Prelekcji dr. Sierchuły towarzyszyła prezentacja zawierająca wiele unikalnych zdjęć generała Józefa Hallera. Ponadto pokazany został archiwalny film o oddziałach Błękitnej Armii we Francji. Warto podkreślić, że dr Rafał Sierchuła jest wybitnym znawcą biografii gen. Hallera i współautorem albumowej publikacji pt. Generał Józef Haller 1873–1960 (Warszawa 2017).

Przed prelekcją odbyło się otwarcie wystawy „Ojcowie Niepodległości” w ramach biało-czerwonego szlaku Moja Niepodległa”. Wystawa jest dostępna na ogrodzeniu przy budynku Zespołu Szkół nr 2 im. Jana Pawła II w Działdowie (ul. Polna 11).

Akademia Niepodległości to rozpoczęty w grudniu 2017 roku w Działdowie, a obliczony na cztery lata (do połowy 1921 roku) cykl spotkań, w czasie których pracownicy IPN oraz zaproszeni reprezentanci uczelni wyższych bądź lokalnych środowisk przedstawią – w formie popularnych wykładów – zarówno drogę do Niepodległej, poczynając od pierwszej dekady XX stulecia, jak i czas I wojny światowej, poprzez wnoszenie jej państwowego gmachu i wykuwania granic, po syntetyczny bilans międzywojennego dwudziestolecia. Na kolejne spotkanie w Działdowie zapraszamy we wrześniu br.

do góry