Nawigacja

Aktualności

27. rocznica powstania Straży Granicznej – uroczyste obchody w Morskim Oddziale Straży Granicznej im. płk. Karola Bacza w Gdańsku – 18 maja 2018

Uroczystości rozpoczęła Msza Święta, po której odbył się uroczysty Apel. Straż Graniczna w swojej działalności bardzo mocno odwołuje się do pięknych i już stuletnich tradycji stania na straży granic naszej Ojczyzny i strzeżenia ich przed złymi ludźmi i złymi towarami. Warto wspomnieć o świetnej biografii Patrona Morskiego Oddziału SG, czyli o pułkowniku Karolu Baczu. To jeden z Bohaterów Naszej Niepodległości, jako nastolatek jeszcze (ur. w Krakowie w 1900 r.) został żołnierzem I Brygady Legionów, w 1919 r. awansowany na stopień podporucznika, rok później na porucznika, za bohaterstwo w walce o Niepodległość w tym w wojnie polsko-bolszewickiej został odznaczony Krzyżem Walecznych i Krzyżem Srebrnym Orderu Virtuti Militari. Od 1924 r. rozpoczął służbę w Korpusie Ochrony Pogranicza. Od wielu lat w pracy wychowawczej Morski Oddział SG współpracuje z gdańskim Oddziałem IPN.

W uroczystościach wziął udział dyrektor Oddziału IPN w Gdańsku prof. Mirosław Golon, który przekazał uczestnikom wydarzenia najnowsze publikacje IPN.

do góry