Nawigacja

Aktualności

XLIV Olimpiada Historyczna – Gdańsk, 6–9 kwietnia 2018

Od 6 do 9 kwietnia 2018 roku w hotelu Prawdzic Resort&Conference w Gdańsku odbywały się eliminacje centralne XLIV Olimpiady Historycznej.

W olimpijskich zmaganiach wzięło udział 113 uczniów wyłonionych spośród blisko 1800 uczestników eliminacji okręgowych.

Najlepszym laureatem XLIV Olimpiady Historycznej został Karol Gryczyński z V LO im. Augusta Witkowskiego w Krakowie, a najlepszym spośród laureatów znawcą historii XX wieku Piotr Zaleski z tego samego krakowskiego Liceum.

Uroczystość wręczenia nagród odbyła się 9 kwietnia br. w Sali Królewskiej. Instytut Pamięci Narodowej reprezentowali: dyrektor Biura Edukacji Narodowej Adam Hlebowicz (w zastępstwie prezesa IPN, dr Jarosława Szarka) i dyrektor Oddziału IPN w Gdańsku, prof. Mirosław Golon. Nagrodę główną ufundował również Instytut Pamięci Narodowej.

***

Ogólnopolska Olimpiada Historyczna organizowana jest od 1974 r. przez Polskie Towarzystwo Historyczne – Komitet Główny Olimpiady Historycznej. Olimpiadę wspiera finansowo Ministerstwo Edukacji Narodowej oraz Kancelaria Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej. Finały tego prestiżowego wydarzenia odbywają się od wielu lat w Gdańsku.

Instytut Pamięci Narodowej jest od wielu lat partnerem Olimpiady Historycznej. Finał tego prestiżowego wydarzenia przebiega przy udziale najważniejszych przedstawicieli Instututu. Dla laureatów przygotowujemy cenne nagrody książkowe.

Warto podkreślić, że wielu uczniów biorących udział w Olimpiadzie z czasem dołącza do elity intelektualnej Polski – spośród olimpijczyków wywodzi się znaczny procent pracowników naukowych historii uczelni wyższych. Jest to jedno z najważniejszych wydarzeń historycznych organizowanych na terenie naszego kraju.

do góry