Nawigacja

Aktualności

100-lecie odzyskania niepodległości przez Polskę - wspólna konferencja IPN Gdańsk i Pomorskiego Kuratorium Oświaty - Gdańsk, 5 stycznia 2018

W sali konferencyjnej siedziby IPN w Gdańsku, odbyła się konferencja prasowa poświęcona rocznicy 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę. Udział w niej wzięli Dyrektor oddziału IPN w Gdańsku, prof. Mirosław Golon, Naczelnik Biura Edukacji Narodowej IPN w Gdańsku Krzysztof Drażba oraz Monika Kończyk, Pomorski Kurator Oświaty.

Jako pierwszy głos zabrał prof. Golon, który przedstawił projekt Akademia Niepodłegłości inicjowany na terenie całego Polskiego Pomorza w 98. rocznicę powrotu tego regionu do Polski. W dalszej części swojej wypowiedzi prof. Golon podkreślał, jak ważną rocznicą dla Polaków, jest 100-lecie odzyskania niepodległości przez Polskę, podkreślając, że bardzo mocno należy o tej kwestii mówić i edukować polską młodzież.

Celem nadrzędnym, jest pokazanie młodzieży jaką wartość ma wolne państwo, wartość i znaczenie walk o niepodległość - mówił. prof Golon

Następnie została zaprezentowana ulotka Krzyż Niepodległości, dotycząca ogólnopolskiego konkursu edukacyjnego „Niezwyciężeni 1918-2018.Pokolenia Niepodległej". Prof. Golon przedstawił także, materiały opublikowane przez IPN dotyczące procesu Komandorów oraz operacji antypolskiej NKWD (1937-1938).

O szerokich działań edukacyjnych związanych z 100-leciem odzsykania niepodległości przez Polskę, mówił Naczelnik Biura Edukacji Narodowej IPN, Krzysztof Drażba. Do najważniejszych z nich należeć będą konkursy edukacyjne, mające na celu upamiętnić polskich bohaterów walczących o naszą wolność a także miejsca związne z polskimi drogami do niepodległości. Zaplanowano także, turniej debat historycznych, poświęconych tematyce niepodległościowej. Wszystkie inicjatywy edukacyjne podejmowane przez IPN w Gdańsku, mają patronat Pomorskiego Kuratora Oświaty.

Na koniec konferencji głos zabrała, p. Monika Kończyk, Pomorski Kurator Oświaty, która podkreślała wartość wspólnych inicjatyw, podejmowanych przez IPN w Gdańsku i Pomorskie Kuratorium Oświaty.

 

do góry