Nawigacja

Aktualności

Ostatnie pożegnanie Macieja Miatkowskiego – działacza Wolnych Związków Zawodowych Wybrzeża – Gdańsk, 27 grudnia 2017

27 grudnia 2017 roku w Gdańsku odbyły się uroczystości pogrzebowe Macieja Miatkowskiego.

Uroczystości rozpoczęły się od mszy świętej w kościele pw. Matki Boskiej Fatimskiej na Żabiance. Uczestniczyli w niej przedstawiciele parlamentu Rzeczypospolitej i służb mundurowych, obecny był także wojewoda pomorski Dariusz Drelich. Instytut Pamięci Narodowej reprezentowała delegacja na czele z dyrektorem oddziału w Gdańsku prof. Mirosławem Golonem.

Mszy świętej przewodniczył biskup gdański Zbigniew Zieliński. W homilii przypomniał ważną i piękną drogę życiową Macieja Miatkowskiego. Powiedział również:

Dzisiaj, wspominając tamte wydarzenia [powstanie „Solidarności”] nie chcemy uczynić z tego jakiejś powinności, suchego obowiązku, ale jeszcze bardziej z ogromną wdzięcznością zauważać to, co stanowiło jego życie, co stanowiło życie wielu [mu] podobnych. Po to, by gdzieś jeszcze zapytać siebie samych, co z tą ofiarą ludzi Grudnia '70, ludzi Sierpnia '80 zrobiliśmy? 

Dalsza część uroczystości odbyła się na cmentarzu Srebrzysko we Wrzeszczu. Konduktowi pogrzebowemu towarzyszyła Kompania Honorowa Marynarki Wojennej Rzeczypospolitej Polskiej.

Decyzją ministra obrony narodowej Antoniego Macierewicza z dnia 21 grudnia 2017 roku Maciej Miatkowski został odznaczony Złotym Medalem za Zasługi dla Obronności Kraju. Odznaczenie odebrał na początku mszy świętej z rąk wojewody pomorskiego Dariusza Drelicha oraz szefa Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego w Gdańsku płk. Andrzeja Płocha syn zmarłego.

***

Maciej Miatkowski (ur. 1941) był uczestnikiem Grudnia '70, działaczem Wolnych Związków Zawodowych Wybrzeża, blisko zaprzyjaźnionym z Lechem Kaczyńskim i Anną Walentynowicz. Po sierpniu 1980 roku działacz „Solidarności” Stoczni Gdańskiej. W okresie stanu wojennego zaangażowany w działalność Tajnej Komisji Zakładowej. Z tego powodu więziony od grudnia 1983 roku do marca 1984 roku. Zmarł 20 grudnia 2017 roku w Gdańsku.

W 2006 roku został odznaczony przez Prezydenta Lecha Kaczyńskiego Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski, natomiast 15 grudnia 2017 roku przez Prezydenta Andrzeja Dudę na wniosek prezesa IPN dr. Jarosława Szarka Krzyżem Wolności i Solidarności. Uroczystość, ze względu na stan zdrowia wyróżnionego, odbyła się w jego domu.

 

Uroczystość wręczenia Krzyża Wolności i Solidarności (15 grudnia 2017)

do góry