Nawigacja

Aktualności

Uroczystość wręczenia Krzyży Wolności i Solidarności – Bydgoszcz, 17 listopada 2017

W Kujawsko-Pomorskim Urzędzie Wojewódzkim w Bydgoszczy odbyła się uroczystość wręczenia Krzyży Wolności i Solidarności.

W imieniu Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy odznaczenia wręczył zastępca prezesa Instytutu Pamięci Narodowej Jan Baster. Uroczystość poprowadził dyrektor Oddziału IPN w Gdańsku, prof. Mirosław Golon. Wiceprezes IPN w przemówieniu otwierającym uroczystość zaznaczył:

– Dzisiaj, jako obywatele wolnej Polski z wdzięcznością zwracamy się w kierunku osób, które w szeregach toruńskiej i bydgoskiej opozycji demokratycznej swoją godną i niezłomną postawą budowały podstawę ogólnonarodowego współdziałania, podejmowały uczestnictwo w strajkach, manifestacjach, kolportowały niezależną prasę i druki, a nawet niszczyły rządowe zagłuszarki prawdy płynącej z wolnego świata.

 

LISTA ODZNACZONYCH

 1. Adam Bensch
 2. Piotr Biegalski
 3. Andrzej Jałocha
 4. Kazimierz Janicki
 5. Barbara Wanda Janowska
 6. Stefan Kamiński
 7. Marek Jerzy Konikiewicz
 8. Jerzy Kowalski
 9. Łucja Lewicka
 10. Wojciech May
 11. Elżbieta Barbara Michalak-Błażejewicz
 12. Jan Oleksy
 13. Krzysztof Rączkowski
 14. Maciej Romaniuk
 15. Grażyna Słupska
 16. Barbara Stachurska
 17. Roman Tucholski
 18. Zbigniew Zieliński

 

POŚMIERTNIE

 1. Zdzisław Berkowski
 2. Józef Borowski
 3. Tadeusz Gozdecki
 4. Tadeusz Gulcz
 5. Eugeniusz Świderek

Wśród odznaczonych byli uczestnicy tzw. Wydarzeń Bydgoskich, w czasie których na Wzgórzu Dąbrowskiego doszło do zdemolowania radiostacji zagłuszającej sygnał rozgłośni antykomunistycznych w listopadzie 1956 r.

Uroczystość uświetnił recital zespołu ArtON Quartet.

***

Krzyż Wolności i Solidarności został ustanowiony przez Sejm 5 sierpnia 2010 roku. Po raz pierwszy przyznano go w czerwcu 2011 roku przy okazji obchodów 35. rocznicy protestów społecznych w Radomiu. Krzyż nadawany jest przez Prezydenta RP, na wniosek Prezesa Instytutu Pamięci Narodowej, działaczom opozycji wobec dyktatury komunistycznej, za działalność na rzecz odzyskania przez Polskę niepodległości i suwerenności lub respektowanie praw człowieka w PRL.  Źródłem uchwalenia Krzyża Wolności i Solidarności jest Krzyż Niepodległości z II RP.

do góry