Nawigacja

Aktualności

Piotr Szubarczyk nominowany w V edycji Ogólnopolskiego Konkursu IPN na Najlepszą Audycję Historyczną Roku

Nagroda została przyznana za audycję radiową „Kurtka Ludwika”, której autorem jest Piotr Szubarczyk.

  • Pomnik Ofiar Grudnia '70 w Gdyni

Piotr Szubarczyk, pracownik Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Gdańsku, otrzymał nominację w V edycji Ogólnopolskiego Konkursu IPN na Najlepszą Audycję Historyczną Roku w kategorii „Historia regionalna”. Nagroda została przyznana za audycję radiową „Kurtka Ludwika”, a przygotowała ją Marzena Bakowska z Radia Gdańsk S.A.

„Kurtka Ludwika” to opowieść o Ludwiku Piernickim, jednej z ofiar Grudnia '70 w Gdyni. Ten młody człowiek (ur. w 1950 roku) zginął od serii z karabinu maszynowego. Jego ciało manifestanci ponieśli ulicami Gdyni (podobnie jak bardziej znanego Zbyszka Godlewskiego, którego upamiętnia „Ballada o Janku Wiśniewskim”). Kurtka Ludwika Piernickiego, ze śladami kul, jest eksponatem wystawy „Drogi do Wolności”. Warto również nadmienić, że gdyński pomnik Ofiar Grudnia '70 (u zbiegu ulic Janka Wiśniewskiego i Alei Solidarności) odsłonięty został przez mamę zmarłego tragicznie młodego człowieka.

Piotr Szubarczyk jest – poza wymienioną – autorem łącznie 38 audycji radiowych, będących rodzajem notacji ze świadkami historii. Wspomnieniami o Ludwiku Piernickim podzielił się w audycji „Kurtka Ludwika” jego brat Zygmunt. W jej realizacji uczestniczył również Piotr Brzeziński, pracownik Oddziałowego Biura Badań Historycznych IPN w Gdańsku (współautor publikacji poświęconej zabitym w Grudniu '70 pt. Pogrzebani nocą. Ofiary Grudnia '70 na Wybrzeżu Gdańskim. Wspomnienia,dokumenty). 

Ogłoszenie nominowanych audycji odbyło się 24 października br. w Warszawie. Pełna lista nominowanych dostępna jest na naszej stronie internetowej.

Audycja „Kurtka Ludwika”

do góry