Nawigacja

Aktualności

Promocja książki „Anna Walentynowicz 1929–2010” – Gdańsk, 30 października 2017

W Muzeum II Wojny Światowej odbyła się promocja albumu poświęconego Annie „Solidarność”.

W spotkaniu uczestniczyli autorzy: dr hab. Sławomir Cenckiewicz i Adam Chmielecki. Poprowadził je dr Karol Nawrocki, dyrektor Muzeum II Wojny Światowej. Wśród licznie zebranej publiczności (przybyło około 120 osób) obecny był Janusz Walentynowicz, syn byłej opozycjonistki. Instytut Pamięci Narodowej (współorganizatora wydarzenia) reprezentowała delegacja na czele z dyrektorem Oddziału w Gdańsku prof. Mirosławem Golonem i Krzysztofem Drażbą, naczelnikiem Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej.

Gdańsk nie byłby w stanie budować swojej polskiej tożsamości, gdyby nie takie postacie jak Anna Walentynowicz oraz Grudzień '70, Sierpień '80 i „Solidarność” – podkreślił w trakcie spotkania Sławomir Cenckiewicz.

Adam Chmielecki, dzienikarz „Tygodnika Solidarność” i właściciel wydawnictwa Patria Media, przypomniał jak trafnie i głęboko o Annie Walentynowicz wypowiedział się były opozycjonista Krzysztof Wyszkowski. To on wymyślił m.in. sformułowanie Anna „Solidarność”, ale także zdanie, że „była natchnieniem powstania gdańskiego” (strajków sierpniowych).

Prof. Mirosław Golon w swojej wypowiedzi podzielił się osobistymi wspomnieniami związanymi z Anną Walentynowicz. Podkreślił, że to dzięki jej niezłomnej postawie IPN zajął się opisywaniem trudnych kart historii „Solidarności” (w tym historii TW „Bolka”).

Promocję albumu poprzedziło podpisanie porozumienia o współpracy pomiędzy Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku a Wojskowym Biurem Historycznym.

Album Anna Walentynowicz 1929–2010 to ponad 300 fotografii i skanów dokumentów. Dostępny jest w księgarniach IPN w cenie 35 zł. Planowane są kolejne spotkania z autorami. Więcej informacji o książce dostępnych jest na naszej stronie internetowej.

do góry