Nawigacja

Aktualności

74. rocznica „krwawej niedzieli” na Wołyniu – 11 lipca 2017

W 74. rocznicę „krwawej niedzieli” zapraszamy na prezentację wystawy „Wołyń 1943. Wołają z grobów, których nie ma”.

  • Krzysztof Drażba w imieniu IPN złożył kwiaty przy Pomniku Pamięci Ofiar i Eksterminacji Ludności Polskiej na Wołyniu

Ludobójstwo dokonane przez nacjonalistów ukraińskich na Polakach – mieszkańcach Kresów Południowo-Wschodnich w latach 1939–1946 – stanowi część dramatu zgotowanego narodowi polskiemu w XX wieku. W wyniku zbrodniczych działań Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów, Ukraińskiej Powstańczej Armii, Służby Bezpieki OUN, Samoobronnych Kuszczowych Widdiłów i band chłopskich jego ofiarą padło na terenie czterech przedwojennych wschodnich województw II RP ponad 130 tys. Polaków. Śmierć zadawano im w niezwykle okrutny sposób nie tylko w domach, zabudowaniach gospodarczych, szkołach, podczas podróży, ale także w kościołach.

Dzięki uchwale Sejmu RP 11 lipca, w kolejną rocznicę „krwawej niedzieli”, będziemy po raz pierwszy obchodzić Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II RP. Oddając cześć pamięci zamordowanych, z których tak wielu leży wciąż w dołach śmierci i nie doczekało się godnego pogrzebu, chcemy pamiętać również o tysiącach polskich wsi, osad i chutorów, spalonych i obrabowanych świątyniach, zdewastowanych, głównie w okresie powojennym cmentarzach, pałacach i dworach. W tym dniu chcemy oddać też hołd, wszystkim Ukraińcom, którzy wbrew zbrodniczej ideologii nienawiści, ryzykując życiem, mieli odwagę ratować swych polskich sąsiadów.

Pragnąc uczcić pamięć ofiar Zbrodni Wołyńskiej 11 lipca przy Pomniku Pamięci Ofiar i Eksterminacji Ludności Polskiej na Wołyniu kwiaty w imieniu Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Gdańsku złożył Krzysztof Drażba (naczelnik Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej).

Zapraszamy na prezentację wystawy „Wołyń 1943. Wołają z grobów, których nie ma”, którą przygotowaliśmy przed siedzibą IPN. Kolejne plansze wystawy pokazują Kresy Wschodnie w aspekcie terytorialnym, wielonarodowym i wielokulturowym, omawiają sytuację ludności kresowej podczas okupacji, a także założenia narodowościowej polityki ukraińskiej oraz planowane działania OUN i UPA wobec ludności polskiej. Ponadto ukazują punkt kulminacyjny wydarzeń, tj. dokonanie masowych mordów na Polakach mieszkujących na Wołyniu.

Polecamy nasz portal edukacyjny o Zbrodni Wołyńskiej, elektroniczną wersję wystawy „Wołyń 1943. Wołają z grobów, których nie ma”, gdańską wystawę „Wołyń 1943”. 11 lipca w całym kraju odbywają się obchody Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Ludobójstwa. Ich program dostępny jest na stronie internetowej IPN.


Termin prezentacji: 10–31 lipca 2017
Miejsce: al. Grunwaldzka 216 w Gdańsku (przed siedzibą Oddziału IPN w Gdańsku)

Wstęp wolny.

do góry