Nawigacja

Aktualności

Zakończenie prac sondażowych na Cmentarzu Komunalnym przy ul. Kcyńskiej w Bydgoszczy

W dniach 10–11 kwietnia odbyły się prace poszukiwawcze na Cmentarzu Komunalnym przy ul. Kcyńskiej w Bydgoszczy, gdzie w latach 1945–1956 władze bezpieczeństwa chowały potajemnie ofiary reżimu komunistycznego.

W dniach 10–11 kwietnia br. archeolodzy z Biura Poszukiwań i Identyfikacji pod kierownictwem prof. Krzysztofa Szwagrzyka, wspólnie z wolontariuszami z Pomorza, podjęli próbę rozkopania zbiorowej mogiły z 1946 r. w kwaterze nr 3/2. W tym to roku w bydgoskim więzieniu WUBP przy Wałach Jagiellońskich, rozstrzelano 24 żołnierzy podziemia niepodległościowego. Miejsce zostało wytypowane na podstawie zapisów w księdze cmentarnej.

Dzięki badaniom historycznym prowadzonym przez bydgoski IPN, wiemy, że 36 więźniów politycznych, zmarłych, zamordowanych lub straconych przez funkcjonariuszy UB w Więzieniu Karno-Śledczym przy Wałach Jagiellońskich w Bydgoszczy, zostało pochowanych w dwóch kwaterach (nr 3/1 oraz 3/2) tego cmentarza.

W trakcie poszukiwań nie natrafiono na szczątki ofiar reżimu komunistycznego, grzebanych na cmentarzu w latach 1945–1953. Prace będą kontynuowane.

Wideorelacja z poszukiwań

 

do góry