Nawigacja

Aktualności

Obchody 46. rocznicy Grudnia '70 – Gdańsk–Gdynia, 16–17 grudnia 2016

W dniach 16–17 grudnia br. obchodziliśmy 46. rocznicę Grudnia '70. W Gdańsku i Gdyni odbyły się uroczystości upamiętniające pomordowanych oraz szereg wydarzeń towarzyszących.

  • Dr Karol Nawrocki (w imieniu IPN) składa wieniec
  • Kwiaty pod tablicą na gmachu b. KW PZPR w Gdańsku

Uroczystości rozpoczęły się w Gdańsku na Placu Solidarności. Pod pomnikiem Poległych Stoczniowców zebrało się kilkaset osób, w tym delegacje szkół i pracowników Stoczni Gdańskiej. Wśród gości wydarzenia obecni byli przedstawiciele parlamentu (m. in. europosłanka Anna Fotyga), zarząd Stoczni Gdańskiej i wielu innych gdańskich instytucji. Instytut Pamięci Narodowej reprezentował dr Karol Nawrocki, naczelnik Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej.

Popołudniową i wieczorną część uroczystości w Gdańsku z okazji 46. rocznicy Grudnia '70 rozpoczęło zapalenie zniczy pod tablicą upamiętniającą Ofiary Grudnia '70, znajdującą się na ścianie budynku byłego Komitetu Wojewódzkiego PZPR w Gdańsku, podpalonego wówczas przez demonstrujących. W imieniu Oddziału IPN w Gdańsku pomordowanych upamiętnili prof. Mirosław Golon (dyrektor Oddziału IPN w Gdańsku) i dr Karol Nawrocki.

Wieczorem w bazylice św. Brygidy odprawiono mszę św. w intencji ojczyzny. W kazaniu proboszcz miejscowej parafii ks. Ludwik Kowalski wspominając ofiary Grudnia’70 mówił, że:

Nie ukarano PRL-owskich zbrodniarzy, nie ukarano morderców robotników. Przeciwnie coraz butniej, także i dzisiaj rzucają oni oszczerstwa na swoje dawne ofiary – dodał.

17 grudnia, w sobotę, odbyła się w Gdyni dalsza część uroczystości. 46. lat temu miały tam miejsce wydarzenia nazwane później „czarnym czwartkiem”. W ich rocznicę zostały złożone rano kwiaty pod Pomnikiem Ofiar Grudnia 1970 (u zbiegu ul. Janka Wiśniewskiego i al. Solidarności). Po południu odbyła się msza św. w Kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa, poprzedzona montażem słowno-muzycznym w wykonaniu uczniów Szkoły Podstawowej nr 40 w Gdyni. Wieczorem pod Pomnikiem Ofiar Grudnia 1970 złożone zostały wieńce. Pomordowanych uczczono modlitwą, Apelem Poległym i salwą honorwą.

Organizatorem uroczystości był Zarząd Regionu Gdańskiego NSZZ „Solidarność”. Pozostali organizatorzy: Europejskie Centrum Solidarności, Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Gdańsku, Komisja Zakładowa NSZZ „Solidarność” Stoczni Gdańskiej, Miasto Gdynia, Miasto Gdańsk, Zarząd Regionu Gdańskiego NSZZ „Solidarność”.

Od 16 grudnia 2016 r. do 5 stycznia 2017 r. zapraszamy na prezentację wystawy Oddziału IPN w Gdańsku „Gdy naród do strajku wyruszył bez broni”… Grudzień 1970 w Gdańsku. (Plac Solidarności w Gdańsku), poświęconą tragicznym wydarzeniom Grudnia 1970.

do góry