Nawigacja

Aktualności

Strona posiada nowszą wersję

Kliknij tutaj, aby przejść dalej

Delegatura Instytutu Pamięci Narodowej w Bydgoszczy zaprasza do udziału w uroczystości wręczenia Krzyży Wolności i Solidarności, która odbędzie się w ramach obchodów 35. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego w Chełmnie. W imieniu Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy odznaczenia wręczy wiceprezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Mateusz Szpytma.

LISTA ODZNACZONYCH:

 1. Andrzej Andrearczyk
 2. Anna Bogucka-Skowrońska
 3. Waldemar Gamrat
 4. Marek Grzesik
 5. Czesław Jadwiszczak
 6. Barbara Konieczna
 7. Maria Nencka-Borowiecka
 8. Jerzy Nowicki,
 9. Jerzy Przybyszewski
 10. Lech Rosiak
 11. Wiesław Wróblewski
 12. Rycerz Zbigniew (pośmiertnie)

Krzyż Wolności i Solidarności został ustanowiony przez Sejm 5 sierpnia 2010 roku. Po raz pierwszy przyznano go w czerwcu 2011 roku przy okazji obchodów 35. rocznicy protestów społecznych w Radomiu. Krzyż nadawany jest przez Prezydenta RP, na wniosek Prezesa Instytutu Pamięci Narodowej, działaczom opozycji wobec dyktatury komunistycznej, za działalność na rzecz odzyskania przez Polskę niepodległości i suwerenności lub respektowanie praw człowieka w PRL.  Źródłem uchwalenia Krzyża Wolności i Solidarności jest Krzyż Niepodległości z II RP.


12 grudnia 2016 r. (poniedziałek), godz. 11.00
Zespół Szkół Ogólnokształcących  nr 1
(aula) w Chełmnie (ul. Dominikańska 35)

Wstęp wolny. Zapraszamy.

Organizatorami obchodów jest Zespół Szkół Ogólnokształcących  nr 1  Chełmnie, Delegatura Instytutu Pamięci Narodowej w Bydgoszczy oraz Stowarzyszenie Osób Internowanych „Chełminiacy 1982”.

do góry