Nawigacja

Aktualności

Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Gdańsku zaprasza do udziału w panelu dyskusyjnym o ofiarach Grudnia 1970. Wezmą w nim udział autorzy książki „Pogrzebani nocą”: Piotr Brzeziński, Robert Chrzanowski i Tomasz Słomczyński. Książka zawiera opisane drobiazgowo życiorysy ofiar tych tragicznych dni.

Książka [„Pogrzebani nocą” – przyp. Red.] napisana jest w sposób niezwykle kompetentny, fachowy, a przeprowadzana wzorcowo krytyka źródeł, zwłaszcza wodniesieniu do okoliczności śmierci poszczególnych opisanych osób, mogłaby być pomocna w przeprowadzaniu ćwiczeń dla studentów historii. Rzecz ciekawa – w wynikulektury dowiadujemy się nie tylko o wielu dramatycznych epizodach gdańskiego i gdyńskiego Grudnia 1970 r. Ciekawie i wnikliwie opracowane życiorysy poległych robotników dają lepszy obraz życia w PRL niż niejedno naukowe opracowanie. Widzimy  w nich autentyczną biedę, głodowe zarobki, walkę o codzienny byt, ciasne klitki w których gnieżdżą się wieloosobowe rodziny, zatłoczone hotele robotnicze, garnki z zupą przemycane dla rodziny z jednostki wojskowej, młodego robotnika oszczędzającego zarobione pieniądze, aby wspomóc uboższych braci itd. To uświadamia nam czym był gomułkowski PRL, a także dlaczego tych ludzi tak bolała owa grudniowa podwyżka cen wprowadzona przez komunistycznych kacyków.

Największe wrażenie robią oczywiście opisy grudniowej rebelii, okoliczności śmierci poszczególnych bohaterów, a przede wszystkim opisy pogrzebów – przeprowadzonych nocą,  w towarzystwie esbeków, przy zamkniętych trumnach, do których włożono obnażone lub owinięte folią zwłoki. Wstrząsające są świadectwa cierpienia rodzin, zwłaszcza Matek synów poległych «za chleb iwolność i nową Polskę».

To wspaniała, rzetelna, solidna i zwyczajnie ciekawa, wciągająca książka. Serdecznie gratuluję jej twórcom i mam nadzieję, że jak najszybciej ukaże się ona drukiem.

Fragment recenzji prof. dr hab. Wojciecha Polaka

Spotkanie odbywa się w ramach obchodów 46. rocznicy Grudnia '70. W jego trakcie możliwe będzie nabycie publikacji, a także obejrzenie rzadkich zdjęć dot. Grudnia '70. Organizatorem panelu dyskusyjnego jest Miejska Biblioteka Publiczna w Gdyni.


15 grudnia 2016 r. (czwartek), godz. 18.00
ul. Biskupa Dominika 3, Gdynia (Biblioteka Wzgórze)

Wstęp wolny. Zapraszamy.

do góry