Nawigacja

Aktualności

Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Gdańsku zaprasza na cykl programów dokumentalnych pt. „W świetle prawdy...” realizowanych we współpracy z TVP3 Gdańsk.

  • Odcinek 2. Urząd Bezpieczeństwa w Gdańsku 1945–1956

  • Dr Daniel Czerwiński opowiada o historii aparatu bezpieczeństwa
  • Miejsce: magazyn Archiwum IPN w Gdańsku
  • Odcinek 3. Millenium w Gdańsku 1966

  • Dr Karol Nawrocki (P) i Wojciech Suleciński. „Studio” filmowe w bibliotece IPN
  • Odcinek 6. Ubeckie katownie

  • Miejsce: Areszt Śledczy w Gdańsku („Kurkowa”)
  • Odcinek 7. Sierpień '80. Strajk Komunikacji Miejskiej w Gdańsku

  • Miejsce: Zajezdnia Tramwajowa we Wrzeszczu
  • Kolejne odcinki

Cykl emitowany będzie od marca do grudnia 2016 r. W kolejnych odcinkach poruszone zostaną tematy dotyczące historii Polski w ujęciu regionalnym. Prelegenci i zaproszeni goście opowiedzą m.in. o działalności aparatu bezpieczeństwa, Żołnierzach Niezłomnych, powstaniu i działalności „Solidarności”, wybuchu II wojny światowej, zbrodniach niemieckich w jej trakcie, historii Grudnia '70. Wymienione tematy przedstawione zostaną w przystępnej, popularnonaukowej formie, wzbogacone o unikalne materiały ikonograficzne pochodzące z archiwum gdańskiego Oddziału IPN. 

Każdy program będzie trwał ok. 20 minut. Zostanie zrealizowany w konwencji reportażu nakręconego w terenie (z reguły w miejscu historycznych zdarzeń) oraz dyskusji w studiu filmowym, które „zagra” biblioteka gdańskiego oddziału IPN. 

W programie wystąpią zawodowi historycy i pracownicy gdańskiego oddziału IPN, specjalizujący się w danej tematyce. Zaproszeni zostaną także goście spoza IPN (m.in. z Muzeum II Wojny Światowej). Część studyjną poprowadzi dr Karol Nawrocki (naczelnik Oddziałowego Biura Edukacji Publicznej IPN) oraz znany trójmiejski dziennikarz Wojciech Suleciński. Nad częścią reportażową pracować będzie Hanna Kordalska-Rosiek.

Hanna Kordalska-Rosiek – absolwentka Uniwersytetu Gdańskiego (m.in. filologii polskiej i psychologii). Od ponad 30 lat związana z pracą dziennikarza telewizyjnego. Autorka ogólnopolskich programów cyklicznych, reportaży, filmów dokumentalnych, w tym cenionego i znanego w Polsce programu „Magazyn Przechodnia”. Za swoje osiągnięcia zawodowe była wielokrotnie nagradzana w konkursach i międzynarodowych festiwalach. Za każdym razem doceniano jej profesjonalizm i artystyczną wrażliwość w ukazywaniu rzeczywistości.

Dr Karol Nawrocki – historyk, absolwent Instytutu Historii Uniwersytetu Gdańskiego, pracownik naukowy Oddziałowego Biura Edukacji Publicznej w Gdańsku, od 2014 r. naczelnik Oddziałowego Biura Edukacji Publicznej IPN w Gdańsku. W swoim dorobku posiada wiele publikacji naukowych oraz ponad trzydzieści publikacji popularnonaukowych, w tym poświęconych historii „Solidarności”. Swoje zainteresowania badawcze skupia wokół dziejów oporu społecznego przeciwko władzy komunistycznej (w szczególności w latach 1970–1989). Porusza również tematy rzadziej badane przez historyków, m.in. korelacji życia sportowego i politycznego w PRL oraz przestępczości zorganizowanej w PRL w latach 80. XX w. Aktywny działacz sportowy, interesuje się również publicystyką.

Wojciech Suleciński – absolwent studiów historycznych Uniwersytetu Warszawskiego. W latach osiemdziesiątych związany z działalnością opozycji demokratycznej. Od 1990 r. dziennikarz TVP. Autor, wydawca i prowadzący licznych popularnych programów telewizyjnych (m.in. „Panoramy” i „Forum Panoramy”). Od 2014 r. prowadzi w Radiu Gdańsk audycję „Co za historia”. W pracy dziennikarskiej łączy temperament ze znajomością tematyki historycznej.

Emisja kolejnych odcinków planowana jest w każdą ostatnią sobotę miesiąca o godz. 18.00. Powtórki: kolejna niedziela i poniedziałek w godzinach wieczornych. W czerwcu, wrześniu, październiku i grudniu planowana jest premiera dwóch odcinków miesięcznie. W późniejszym czasie będą one dostępne w kanale telewizji internetowej IPNtv.

Reportaże z planu filmowego dostępne będą na kanale Twitter i Facebook Oddziału IPN w Gdańsku.


Ukazały się:

Nr odcinka Tytuł Data pierwszej emisji Film w Internecie
1 Cmentarz Garnizonowy w Gdańsku 27 marca 2016 IPNtv
2 Urząd Bezpieczeństwa w Gdańsku 1945–1956 23 kwietnia 2016 IPNtv
3 Millenium w Gdańsku 1966 28 maja 2016 IPNtv
4 Zdzisław Badocha „Żelazny” 11 czerwca 2016 IPNtv
5 Referendum 1946 25 czerwca 2016 IPNtv
6 Ubeckie katownie 30 lipca 2016 IPNtv
7 Sierpień '80. Strajk Komunikacji Miejskiej w Gdańsku 27 sierpnia 2016 IPNtv
8 Jan Ożdżyński. Historia nieznana 10 września 2016 IPNtv
9 Kaszubska Golgota 24 września 2016 IPNtv
10 Gdański Październik '56 15 października 2016 IPNtv
11 Pomordowani w KL Stutthof 29 października 2016 IPNtv
12 Armia Czerwona w Gdańsku 1945 r. 26 listopada 2016 IPNtv
do góry