Nawigacja

Aktualności

Dzień Pamięci Polaków zamordowanych w latach 1941-1944 w Ponarach – Gdańsk, 10 maja 2024

Przy pomniku Ponarskim, na cmentarzu Łostowickim w Gdańsku, uczczono pamięć pomordowanych w Ponarach. Oddano hołd ofiarom największej zbrodni popełnionej podczas okupacji niemieckiej na Kresach Północno-Wschodnich II Rzeczypospolitej dokonanej przez Niemców i ich litewskich kolaborantów. Gdański oddział IPN reprezentował Dyrektor oddziału dr Marek Szymaniak wraz z Zastępcą Waldemarem Szulcem.

Uroczystość u stóp Pomnika Ponarskiego odbyła się z pełną asystą wojskową. Odegrano hymn państwowy Rzeczypospolitej Polskiej, odczytano apel pamięci, a także recytowano wiersze. Przedstawiciele państwa, samorządu, przedstawiciele instytucji kultury i jednostek samorządu terytorialnego, złożyli przy pomniku wiązanki kwiatów. Gdański oddział IPN reprezentował Dyrektor dr Marek Szymaniak oraz Zastępca Dyrektora Waldemar Szulc.

Modlitwę w intencji ofiar poprrowadził ojciec Marek Kiedrowicz, franciszkanin, kapelan Międzynarodowego Motocyklowego Rajdu Katyńskiego.

Podczas oficjalnych przemówień dr Szymaniak, mówił o potrzebie przypominania o tej niewyobrażalnej zbrodni, która przez wielu jest zapomniana.

Zbrodnia Ponarska, to największa zbrodnia na przedwojennych kresach północno-wchodniej Rzeczpospolitej Polskiej, okupowanej w tamtym czasie przez Niemców, współsprawców tej zbrodni. Zbrodnia Ponarska, Zbrodnia Wołyńska, Zbrodnia Katyńska, Zbrodnia Pomorska 1939 roku to te zbrodnie, które mają charakter wyjątkowy w skali całej II wojny światowej. Ich ofiarami w skali masowej padali nasi Rodacy, padali przedwojenni obywatele Polski, w tym jak w Ponarach kilkadziesiąt tysięcy przedstawicieli narodowości żydowskiej.

Zbrodnia Ponarska to zbrodnia niewyobrażalna jeśli chodzi o skalę bestialstwa, to zbrodnia która miała być skazana na zapomnienie. Dzisiaj spotykamy się na uroczystości, która ma pokazać to, że pamiętamy, nigdy nie zapomnimy i nie spoczniemy do chwili kiedy, nie ustalimy ostatniego imienia i nazwiska tych, którzy w Ponarach byli mordowani.

Podczas uroczystości głos zabrała prezes Rodziny Ponarskiej, dr Maria Wieloch. W lesie ponarskim straciła ojca, który był oficerem wywiadu Armii Krajowej. Zamordowany w lutym 1943 roku. Maria Wieloch urodziła się dwa miesiące po śmierci ojca.

Na koniec głos zabrał Przemysław Namsołek, pracownik gdańskiego oddziału IPN, członek Rodziny Ponarskiej, autor wystawy dotyczącej tej straszliwej zbrodni ludobójstwa.

Pomnik Ponarski odsłonięto 10 maja 2018 roku. Powstał z inicjatywy Stowarzyszenia Rodzina Ponarska, skupiającego rodziny i krewnych ofiar oraz osoby podtrzymujące pamięć o ofiarach tej zbrodni. W jego cokół wmurowano akt erekcyjny i urnę z ziemią z Ponar.

Na granitowej płycie pomnika widnieje inskrypcja: „Pamięci tysięcy Polaków, młodzieży ze Związku Wolnych Polaków, inteligencji wileńskiej, żołnierzy ZWZ-AK, duchowieństwa, zamordowanych w latach 1941–1944  w Ponarach koło Wilna. Wykonawcą egzekucji był Ochotniczy Oddział Specjalny „Strzelcy Ponarscy” złożony z Litwinów w służbie Niemieckiej Policji Bezpieczeństwa. W hołdzie naszym bohaterom znanym i nieznanym, którzy oddali życie za wolność Ziemi Ojczystej. Gloria Victis."

 

do góry