Nawigacja

Aktualności

Promocja książki „Polityka na ambonie. Środowisko księży „patriotów" w województwie gdańskim w latach 1950-1956" - Gdańsk, 10 maja 2024

10 maja w Oblackim Centrum Edukacji i Kultury przy ul. Elżbietańskiej 9/1 w Gdańsku, odbyła się promocja książki autorstwa dr. Jana Hlebowicza pracownika gdańskiego oddziału IPN pt. „Polityka na ambonie. Środowisko księży „patriotów" w województwie gdańskim w latach 1950-1956". W wydarzeniu wziął udział Dyrektor gdańskiego oddziału IPN dr Marek Szymaniak oraz Zastępca Dyrektora oddziału Waldemar Szulc.

Przybyłych gości przywitał dr Daniel Czerwiński. Następnie głos zabrał Dyrektor oddziału IPN w Gdańśku dr Marek Szymaniak, który podkreślił, że jest to temat mało znany, ale niezwykle istotny, podkreślił także, że Instytut Pamięci Narodowej podejmuje różne tematy badawcze. Następnie dr Szymaniak podziękował autorowi za napisanie tej publikacji.
 
Do zgromadzonych gości zwrócił się także gospodarz miejsca Ojciec Maciej Szafors, który podziękował  gdańskiemu oddziałowi IPN za kolejną wspólną inicjatywę.
 
W trakcie dyskusji prowadzonej przez redaktora Rafała Dudkiewicza, dr Jan Hlebowicz mówił o tym kim byli księża patrioci, z jakich pobudek wstępowali do tego ruchu, jak wyglądał proces werbowania księży, czy można przedstawić ich portret zbiorowy na tle politycznym na początku lat pięćdziesiątych XX wieku.
 
Spotkanie zakończyły pytania od zgromadzonych gości.
 
***
 
  •  
 

Kim byli duchowni, którzy zdecydowali się na jawną współpracę z komunistyczną władzą? Czym się kierowali? Czy byli do tego zmuszeni, czy działali dobrowolnie? W jaki sposób godzili marksizm-leninizm z wartościami głoszonymi przez Kościół rzymskokatolicki? Jak układały się ich relacje z hierarchią kościelną? W jakim stopniu pozostawali niezależni, a w jakim musieli się podporządkować władzom partyjnym, administracyjnym i aparatowi bezpieczeństwa?

W poszukiwaniu odpowiedzi na te pytania autor – dr Jan Hlebowicz (OBBH IPN Gdańsk) kreśli portret zbiorowy księży „patriotów” z województwa gdańskiego w latach 1950‒1956, ukazując grupę kilkudziesięciu kapłanów z perspektywy psychospołecznej. W analizę historyczną wplata interdyscyplinarne odwołania do psychologii i socjologii oraz uwzględnia skomplikowane warunki polityczno-ekonomiczno-społeczne, w jakich przyszło żyć i działać duchownym powiązanym z reżimem komunistycznym.

Monografia ukazała się w serii „Publikacje gdańskiego oddziału IPN”. Więcej informacji o publikacji można znaleźć na stronie Wydawnictwa IPN.

do góry