Nawigacja

Aktualności

Otwarcie wystawy „Miasto ruin – miasto nadziei. Gdańsk zniszczony – Gdańsk odrodzony” – Gdańsk, 27 marca 2024

Wystawa będzie dostępna dla zwiedzających do końca kwietnia br. na Targu Węglowym (plac między Bramą Wyżynną a Katownią). Zapraszamy.

Wernisaż wystawy „Miasto ruin – miasto nadziei. Gdańsk zniszczony – Gdańsk odrodzony” odbył się 27 marca. Termin wydarzenia nie był przypadkowy – w tych dniach w 1945 roku miasto zostało zdobyte i zniszczone przez Armię Czerwoną. Historię jego destrukcji i odbudowy można obejrzeć właśnie na naszej prezentacji.

– Wystawa, którą dzisiaj otwieramy, to wyraz z jednej strony naszej miłości do Gdańska, chęci utrwalania jego lokalnej, wielowiekowej tradycji również w wymiarze materialnym, ale z drugiej strony jest to wystawa gorzka, bo pokazująca, ile II wojna światowa [...] przyniosła zniszczeń, w tym bardzo ważnych dla nas w obszarze kultury. [...] Ten wielki wysiłek, związany z odbudową Gdańska ze zniszczeń miał swój głęboki sens – mówił reprezentujący Oddział IPN w Gdańsku dyrektor, dr Marek Szymianiak.

Przedstawiciel IPN podkreślił również, że wiosna 1945 roku nie przyniosła Polsce wolności i oczekiwanej niepodległości, a wojska sowieckie traktowały Gdańsk jako miasto podbite, czego rezultatem były ogromne zniszczenia materialne.

– Ta wystawa pokazuje, jak głęboko te zniszczenia sięgały. W centrum miasta szacuje się, że dziewięćdziesiąt procent zabudowy miejskiej uległo zniszczeniu – zaznaczał.

Okolicznościowe przemówienia wygłosili autorzy wystawy: Karolina Masłowska i Artur Chomicz, pracownicy Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN Gdańsk. Prowadzącym wernisaż był Krzysztof Drażba, naczelnik OBEN.

Wśród gości obecny był również zastępca dyrektora Oddziału IPN w Gdańsku Waldemar Szulc, reprezentujący prezydent Gdańska Aleksandrę Dulkiewicz Maciej Buczkowski i Maciej Kukla, radni Gdańska, konsul Niemiec w Gdańsku Birgit von Hellfeld i przewodniczący Zarządu Regionu NSZZ „Solidarność” w Gdańsku Krzysztofa Dośla. Obecni byli uczniowie gdańskich szkół i mieszkańcy.

 

O WYSTAWIE

Wystawa prezentuje obiekty nierozerwalnie związane z okresem największej świetności Gdańska, kiedy pozostawał on w granicach I Rzeczypospolitej, m.in. Ratusz Głównego Miasta, Dwór Artusa, Wielką Zbrojownię czy Zieloną Bramę. Ukazano również zabytki absolutnie unikatowe na światową skalę – takie jak Wielki Młyn, bazylika Mariacka czy Brama Żuraw. Przywołano dziś już nieistniejące gmachy hoteli Danziger Hof i Continental oraz niedawno odrestaurowanego dworca kolejowego – chociaż wzniesione w niemieckiej rzeczywistości końca XIX w., w Wolnym Mieście Gdańsku stały się centrum aktywności Polaków walczących o utrzymanie swojej tożsamości i kultury.

Zniszczone, spalone, ograbione w wyniku zmagań dwóch totalitarnych potęg – niemieckiej i sowieckiej – miasto zostało przez Polaków w znacznej części odbudowane. Mimo powojennych trudnych warunków, idei „odprusaczenia wszystkiego” czy pomysłów likwidacji patrycjuszowskiego, burżuazyjnego śródmieścia na rzecz osiedla mieszkaniowego dla klasy robotniczej udało się częściowo odtworzyć, a częściowo wykreować na nowo ducha miejsca „Aureae Portae” i perły w Koronie Rzeczypospolitej.

Wystawa została wykonana w wyjątkowej technice 3D. Na zdjęciach możemy zobaczyć zmieniające się fotografie Gdańska zniszczonego po wojnie i porównać do tego jak dane budynki wyglądają dzisiaj.

 

  • Autorzy wystawy: Karolina Masłowska, Artur Chomicz
  • Współpraca: Krzysztof Drażba
  • Projekt graficzny: EuroDesign Gdańsk
  • Fotografie współczesne: Dominik Kulaszewicz
do góry