Nawigacja

Aktualności

Wizyta w Oddziałowym Archiwum IPN w Gdańsku słuchaczy archiwistyki z Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 1 w Gdańsku oraz członków gdańskiego Oddziału Stowarzyszenia Archiwistów Polskich – 9 lutego 2024 r.

9 lutego 2024 r. Oddziałowe Archiwum IPN w Gdańsku gościło słuchaczy archiwistyki z Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 1 w Gdańsku oraz członków gdańskiego Oddziału Stowarzyszenia Archiwistów Polskich.

Naszym gościom opowiedzieliśmy o organizacji pracy Archiwum, jego historii i zgromadzonym zasobie. Zaprezentowaliśmy również kopie wybranych materiałów archiwalnych (m.in. akta operacyjne, akta sądowe, akta funkcjonariusza Służby Bezpieczeństwa, akta tajnego współpracownika, akta paszportowe). 

Zwiedzając magazyny przyszli archiwiści oraz koledzy z gdańskiego Oddziału SAP mieli okazję nie tylko zapoznać się z warunkami przechowywania akt, ale również  obejrzeć oryginalne pamiątki przekazane przez darczyńców do zasobu archiwalnego Oddziału IPN w Gdańsku w ramach projektu „Archiwum Pełne Pamięci” (m.in. świadectwa, dyplomy, dokumenty tożsamości, legitymacje, przypinki o tematyce religijnej i solidarnościowej, znaczki pocztowe wydane przez ugrupowania opozycyjne, kartki żywnościowe czy transparent z napisem „Solidarny Gdańsk wita papieża”) oraz uzyskać informacje na temat zasobu kartotecznego i zasad składania wniosków oraz udostępniania akt.

Wycieczkę zakończyliśmy prezentując wybrane metody i narzędzia służące zabezpieczaniu zbiorów archiwalnych. Nasi goście mieli okazję zapoznać się z procesem technicznego przygotowania materiałów archiwalnych do skanowania, zobaczyć w jaki sposób konserwujemy akta podklejając je filmoplastem, oraz przyjrzeć się pracy najnowszej generacji skanera przeznaczonego do digitalizacji druków wielkoformatowych Zeutschel OS Q1 oraz skanera do map typu Rowe scan 850i.

Mamy nadzieję, że nasi goście zostali wzbogaceni o specjalistyczną wiedzę z dziedziny archiwistyki, przydatną w dalszym procesie kształcenia archiwistów.

do góry