Nawigacja

Aktualności

5. rocznica śmierci Jana Olszewskiego - Gdańsk, 7 luty 2024

Dyrektor gdańskiego oddziału IPN dr Marek Szymaniak oraz zastępca dyrektora oddziału Waldemar Szulc upamiętnili Jana Olszewskiego, zmarłego 7 lutego 2019 r. premiera, powstańca warszawskiego, obrońcę opozycjonistów w procesach politycznych w okresie PRL, posła do Sejmu I, III i IV kadencji, doradcę prezydenta Lecha Kaczyńskiego, odznaczonego w 2009 r. Orderem Orła Białego.

Dyrektorzy złożyli kwiaty pod tablicą upamietniającą Jana Olszewskiego znajdującą się w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.

* * *

 Jan Olszewski 1930–2019

Jan Olszewski urodził się 20 sierpnia 1930 r. w Warszawie w rodzinie związanej z polską tradycją niepodległościową (stryjeczny brat matki Stefan Okrzeja tworzył Organizację Bojową PPS – stracony z wyroku władz carskich na stokach Cytadeli w 1905 r., stał się symbolem walki o sprawę polską).

Jan Olszewski był harcerzem Szarych Szeregów. W Powstaniu Warszawskim miał pełnić funkcję łącznika, ale szybkie zakończenie walk na Pradze pozbawiło go możliwości czynnego udziału. Po wkroczeniu Sowietów do Polski przez rok uczestniczył w antykomunistycznej konspiracji. Po zakończonych studiach prawniczych, bronił w najgłośniejszych procesach politycznych lat 60., 70. i 80. Od samego początku był w pełni zaangażowany w kształtującą się opozycję niepodległościową. Został m.in. doradcą Krajowej Komisji Porozumiewawczej/Komisji Krajowej „Solidarności” NSZZ „Solidarność” i Regionu Mazowsze.

Występował jako oskarżyciel posiłkowy w procesie morderców ks. Jerzego Popiełuszki. Odmówił objęcia z ramienia tzw. strony społecznej stanowiska przewodniczącego „podstolika” do spraw reformy prawa i sądów przy „okrągłym stole”.

6 grudnia 1991 r. stanął na czele pierwszego niekomunistycznego rządu odrodzonej Polski. Jego rząd zrealizował uchwałę lustracyjną z 28 maja 1992 r. 4 czerwca 1992 r. został obalony przez obrońców „okrągłego stołu”. Jan Olszewski zmarł 7 lutego 2019 r.

Pozostanie w naszej pamięci jako niepokorny patriota i depozytariusz wartości pielęgnowanych w II Rzeczypospolitej.

Instytut Pamięci Narodowej upamiętnił Jana Olszewskiego poprzez sfinansowanie w 2019 roku nagrobka na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie. Natomiast w 2020 roku, jako integralną część pomnika nagrobnego, staraniem Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN została dodana rzeźba z podobizną Jana Olszewskiego.

  • 5. rocznica śmierci Jana Olszewskiego - Gdańsk, 7 lutego
  • 5. rocznica śmierci Jana Olszewskiego - Gdańsk, 7 lutego
  • 5. rocznica śmierci Jana Olszewskiego - Gdańsk, 7 lutego
  • 5. rocznica śmierci Jana Olszewskiego - Gdańsk, 7 lutego
  • 5. rocznica śmierci Jana Olszewskiego - Gdańsk, 7 lutego
do góry