Nawigacja

Aktualności

Otwarcie wystawy „Błogosławieni Ulmowie z Markowej” – Gdańsk, 4 luty 2024

W uroczystości uczestniczyła delegacja IPN na czele z zastępcą prezesa dr. Mateuszem Szpytmą, dyrektorem Biura Edukacji Narodowej dr. Adamem Pleskaczyńskim, dyrektorem Oddziału IPN w Gdańsku dr. Markiem Szymaniakiem i naczelnikiem gdańskiego OBEN Krzysztofem Drażbą.

Józef i Wiktoria Ulmowie oraz ich siedmioro dzieci poświęcili życie, próbując ratować życie żydowskich rodzin: Goldmanów i Szallów. Zginęli zamordowani przez Niemców 24 marca 1944 roku.

Począwszy od 4 lutego br. na terenie Archidiecezji Gdańskiej odbywa się peregrynacja relikwii Ulmów.

Rodzina Ulmów, jak wiele polskich rodzin, budowała swoje życie małżeńskie i rodzinne na solidnym fundamencie wiary i miłości. Ewangelia, Słowo Boże, modlitwa, Eucharystia były dla nich źródłem światła i mocy na każdy dzień. Z ich pomocą starali się żyć, działać i mierzyć się z codziennymi wyzwaniami. Swoją wiarę i miłość potwierdzili wtedy, kiedy trzeba było dać schronienie grupie prześladowanych przez niemieckiego okupanta Żydów. Nie wahali się tego uczynić ani przez chwilę. Za to zapłacili śmiercią męczeńską w dniu 24 marca 1944 roku. 10 września 2023, z woli papieża Franciszka, zostali ogłoszeni błogosławionymi męczennikami Kościoła katolickiego. [...] Rodzina Ulmów jest dla nas wyjątkowym przykładem życia w Bogu i poświęcenia dla innych, wartości tak bardzo dzisiaj pożądanych. W tych trudnych czasach szukania sensu i odkrywania powołania rodziny do świętości niech rozpoczynająca się peregrynacja będzie źródłem umocnienia i inspiracji dla wszystkich naszych rodzin – napisał na tą okoliczność arcybiskup metropolita gdański Tadeusz Wojda.

Msza święta na rozpoczęcie peregrynacji, z udziałem licznego grona wiernych, odbyła się w Archikatedrze Oliwskiej. Przewodniczył jej arcybiskup Tadeusz Wojda. W homilii nawiązywał również do ofiary błogosławionej rodziny Ulmów.

Na zakończenie uroczystej ceremonii miała miejsce prezentacja wystawy IPN „Błogosławieni Ulmowie z Markowej” z udziałem delegacji Instytutu Pamięci Narodowej. Okolicznościowe przemówienie wygłosił dr Mateusz Szpytma:

Niech ta rodzina będzie dla nas wzorem i przykładem tego, że w bardzo trudnych czasach, najtrudniejszych z możliwych, jesteśmy w stanie być ludźmi, którzy okażą swoje miłosierdzie, którzy dadzą też świadectwo tego, że należą do Chrystusa – zaznaczył wiceprezes IPN, dziękując jednocześnie arcybiskupowi metropolicie gdańskiemu za możliwość prezentacji wystawy.

Prezentacja będzie towarzyszyć dalszej peregrynacji relikwii błogosławionej rodziny Ulmów, która potrwa do 10 lutego w kościołach Gdańska, Gdyni i Wejherowa. Szczegółowy program dostępny jest na stronie Archidiecezji Gdańskiej.


Polecamy specjalny portal IPN poświęcony błogosławionej rodzinie Ulmów: rodzinaulmow.ipn.gov.pl.

do góry