• Youtube
  • Facebook
  • X
  • Szukaj

Dyskusja „Stan wojenny. Perspektywa pokoleniowa” – Gdańsk, 13 grudnia 2023

Wydarzenie odbyło się w związku z 42. rocznicą wprowadzenia stanu wojennego.

13.12.2023

Dyskusja odbyła się na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Gdańskiego. Słowo wstępne wygłosił dyrektor Oddziału IPN w Gdańsku dr Marek Szymaniak:

Nie upamiętniamy i nie spotykamy tylko i wyłącznie się na okoliczność mówienia o tym, że 42 lata w Polsce zaprowadzony został stan wojenny. Chodzi nam mianowicie o perspektywę ofiar stanu wojennego – to jest ważne – a także o perspektywę bohaterów stanu wojennego, którzy w tamtym czasie mieli tę odwagę, a ta odwaga, wierzcie Państwo, dużo kosztowała. Mieli tę odwagę, żeby przeciwko reżimowi komunistycznemu, po tym szokującym okresie z 12 na 13 grudnia, kiedy to internowania sięgały tysięcy osób [...] występować – podkreślał przedstawiciel IPN.

Okolicznościowe słowo do zgromadzonych na sali gości (w dużej mierze studentów) wygłosił również dr hab. Franciszek Makurat, prof. UG, przewodniczący Komisji Zakładowej NSZZ „Solidarność” Uniwerstytetu Gdańskiego.

W gronie dyskutantów obecni byli: dr Daniel Czerwiński, dr Piotr Abryszeński i prof. dr hab. Bogdan Chrzanowski. Spotkanie moderował dr Dominik Bień.

Uczestnicy wydarzenia otrzymali bezpłatną publikację IPN „Różne oblicza stanu wojennego.

do góry