Nawigacja

Aktualności

Otwarcie Przystanku Historia IPN w Dublinie – 18 listopada 2023

W dniach 18-19 listopada delegacja Instytutu Pamięci Narodowej na czele z zastępcą Prezesa IPN dr hab. Karolem Polejowskim przebywała w Irlandii. Głównym celem wizyty była inauguracja kolejnego zagranicznego - tym razem w Dublinie (Irlandia) Przystanku Historia IPN.

W zagranicznych Przystankach Historia IPN nasi edukatorzy, naukowcy i archiwiści przedstawiają podczas warsztatów, wykładów i spotkań szeroką ofertę edukacyjną Instytutu Pamięci Narodowej, prezentują wyniki najnowszych badań, a także pozyskują do „Archiwum pełnego pamięci” bezcenne pamiątki po polskich emigrantach. Pierwszy zagraniczny Przystanek Historia został uruchomiony w Wilnie w 2015 r. Niedługo powstały kolejne, m.in. we Lwowie, w Brukseli, Nowym Jorku, Mińsku, Grodnie, Chicago, Dyneburgu, Londynie, a ostatnio w Berlinie.

W sobotę 18 listopada zastępca Prezesa IPN dr hab. Karol Polejowski wraz z delegacją wziął udział w uroczystym ślubowaniu uczniów pierwszych klas w szkole Polska Akademia Wiedzy im. Adama Mickiewicza w Dublinie działającej przy polskiej ambasadzie w Dublinie. Na uroczystości obecna była dyrektor szkoły Pani Małgorzata Rosek, Ambasador RP prof. Arkady Rzegocki, Konsul RP Maciej Wójcik oraz grono nauczycielskie oraz uczniowie szkoły. Uczestnicy wydarzenia byli świadkami pięknego wydarzenia przygotowanego przez społeczność szkolną. Dr hab. Karol Polejowski zwrócił się do dzieci następującymi słowami:

 „Mam taką prośbę do pierwszoklasistów, żebyście zapamiętali ten dzień, bo to bardzo ważny dzień. Uczcie się polskiego, uczcie się polskiej historii, polskiej tradycji i kochajcie Polskę, ona jest tego warta bo to nasza Matka”.

Następnie delegacja IPN udała się pod tablicę upamiętniającą  pilota Bolesława Sawiaka gdzie złożyła kwiaty. Bolesław Sawiak walce z niemieckim samolotem bombowym Ju – 88 został trafiony i ciężko ranny. Chcąc ratować siebie i maszynę, zdecydował się na lądowanie. Samolot rozbił się. Nieprzytomnego pilota przewieziono do wojskowego szpitala w Dublinie. Tam zmarł w niedzielę, 23 sierpnia 1942 r.

Najważniejszy punktem sobotniej aktywności delegacji Instytutu Pamięci Narodowej była uroczysta inauguracja Przystanku Historia IPN Irlandia, w ambasadzie polskiej w Dublinie.

Przybyłych gości powitał Ambsador RP prof. Arkady Rzepecki , który w swoim wystąpieniu podkreślił wartość współpracy pomiędzy Instytutem Pamięci Narodowej a Polską Ambasadą w Dublinie mającą na celu podtrzymywanie polskości, wśród najmłodszych pokoleń Polaków na emigracji. Następnie dr hab. Karol Polejowski zwrócił się do zgromadzonych gości, mówiąc:

„Instytut Pamięci Narodowej jest instytucją państwa polskiego powołaną do badania dziejów Polski w wieku XX, ale w naszej misji mieści się też utrzymywanie polskości poza granicami wolnej i niepodległej Polski. Dlatego z dumą przyjmuję fakt, że Państwo tak entuzjastycznie odnoszą się do powstania tutaj  przy ambasadzie polskiej Przystanku Historia”.

Głos zabrała Edyta Bakuła dyrektor Polskiej Szkoły w Cork, która podziękowała za powołanie do życia Przystanku Historia IPN w Irlandii, podkreślając jednocześnie to, jak ważne jest wsparcie IPN w działalności polskich szkół za granicą.

Krzysztof Drażba Naczelnik OBEN IPN Gdańsk, wygłosił okolicznościową prelekcję „IPN i jego misja w kontekście działalności „Przystanku Historia” w Irlandii”, przybliżając uczestnikom pomysł i idee Przystanku Historia IPN Dublin.

Po przemówieniach m.in. w obecności Dyrektora Biura Przystanków Historia Łukasza Witka, zastępca Prezesa IPN dr hab. Karol Polejowski oraz Edyta Bakuła dyrektor Polskiej Szkoły w Cork podpisali porozumienie konstytuujące „Przystanek Historia IPN w Irlandii”.

Otwarciu Przystanku Historia IPN w Dublinie towarzyszyły zajęcia prowadzone przez naszych edukatorów dr Barbarę Męczykowską, Aleksandrę Szwarc, Bartosza Januszewskiego i Daniela Sieczkowskiego dla uczniów klas 7-8 oraz szkół średnich.

 

 

 

 

 

 

 • IMG_6209
 • IMG_6230
 • IMG_6248
 • IMG_6254
 • IMG_6280
 • IMG_6286
 • IMG_6300
 • IMG_6305
 • IMG_6314
 • IMG_6342
 • IMG_6351
 • IMG_6386
 • IMG_6432
do góry