Nawigacja

Aktualności

Obchody 84. rocznicy agresji sowieckiej na Polskę i 30. rocznicy wycofania wojsk sowieckich z Polski – Gdańsk, 18 września 2023

Wydarzenie odbyło się w sali konferencyjnej Hotelu Scandic. Organizatorem był Oddział IPN w Gdańsku i Oddział Okręgowy w Gdańsku Narodowego Banku Polskiego.

Zebranych gości przywitał naczelnik Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej Krzysztof Drażba. Następnie przekazał głos prezesowi gdańskiego NBP Wiktorowi Kamińskiego, który zaprezentował wydane właśnie dwie okolicznościowe monety: „Sowiecka agresja na Polskę – 17 IX 1939 r.” i „30. rocznica wycofania wojsk sowieckich z Polski”.

Kolejnym punktem programu było przekazanie przez Wiktora Kamińskiego monet osobom szczególnie zasłużonym za dokonania na rzecz niepodległości Polski i za działalność edukacyjną. Wśród wyróżnionych był Oddział IPN w Gdańsku, prezes Stowarzyszenia Rodzina Katyńska Hanna Śliwa-Wielesiuk i prezes Stowarzyszenia „Godność” Czesław Nowak. Natomiast w uznaniu za dotychczasową współpracę prezes gdańskiego NBP otrzymał od Stowarzyszenia Rodzina Katyńska pamiątkowy medal.

Drugą część spotkania wypełniła prelekcja naczelnika Oddziałowego Biura Badań Historycznych IPN w Gdańsku dr. Daniela Czerwińskiego pt. „Wojska sowieckie w Polsce 1944–1993”.

Wśród naszych gości byli kombatanci i młodzież szkolna. Otrzymali od nas bogato ilustrowane katalogi wystawy Oddziału IPN w Gdańsku „«Domy płoną, kobiety krzyczą. Zabawili się do woli». Armia Czerwona w województwie gdańskim w 1945 roku”.

do góry