Nawigacja

Aktualności

Informacja

Strona posiada nowszą wersję

Kliknij tutaj, aby przejść dalej

Obchody 101. rocznicy powstania KS Gedania – Gdańsk, 15 września 2023

Zapraszamy na obchody 101. rocznicy powstania KS Gedania – zrzeszającego sportowców, patriotów polskich z Wolnego Miasta Gdańska.

PROGRAM

8.00
Msza święta w parafii św. Stanisława Biskupa Męczennika (al. Legionów 13).

W trakcie wydarzenia nastąpi odznaczenie ks. kan. Zbigniewa Cichona Medalem Reipublicae Memoriae Meritum, nadanym przez prezesa Instytutu Pamięci Narodowej dr. Karola Nawrockiego za szczególne zasługi dla upamiętnienia wydarzeń i postaci z historii narodu polskiego.

 

10.00
Złożenie kwiatów pod pomnikiem Pamięci Pomordowanych i Poległych Gedanistów.

 

11.00
Zapalenie zniczy na grobach czterdziestu Gedanistów zamordowanych przez Niemców w czasie II wojny światowej, spoczywających na cmentarzu Ofiar Zbrodni Niemieckich na gdańskiej Zaspie.

 

Wydarzenie towarzyszące

Zapraszamy do zwiedzenia wystawy o Gedanii: „Z miłości do sportu. Z dumy bycia Polakiem”. Ta 33-panelowa wystawa, z unikatowymi, koloryzowanymi zdjęciami sportowców Gedanii przenosi widza w klimat lat 20’ i 30’ poprzedniego wieku. Autorem wystawy jest Katarzyna Lisiecka, naczelnik Oddziałowego Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN w Gdańsku, konsultantem historycznym prof. Janusz Trupinda, dyrektor Muzeum Zamkowego w Malborku, jednocześnie autor monografii KS Gedania – klub gdańskich Polaków (1922–1953).

1 września 2023 r. wystawa stanowiła oprawę uroczystości przy Pomniku Poległych Celników Polskich w Malborku. Prof. Janusz Trupinda w przemówieniu w czasie uroczystości wspominał Gedanistów – polskich celników i kolejarzy. Przypomniał postać m.in. Zygmunta Morawskiego, członka sekcji motocyklowej, kierowcy misji wysłanej przez Komisariat Generalny RP, która miała zbadać sprawę ataku na budynek polskich inspektorów celnych w Kałdowie jeszcze przed wybuchem II wojny światowej, w maju 1939 r. Na miejscu Polacy zostali napadnięci przez Niemców. W wyniku wywołanej strzelaniny zginął członek NSDAP. Morawski w obawie o swoje życie musiał opuścić Wolne Miasto Gdańsk.

W Malborku można zapoznać się z wystawą do końca września. Ekspozycja jest dostępna nieopodal pomnika „W Hołdzie Poległym Celnikom Polskim” (Malbork-Kałdowo, al. Celników Polskich od strony ul. Solskiego)

do góry