Nawigacja

Aktualności

W audycji „Przystanek Historia” w Polskim Radiu: IPN zidentyfikował kolejne ofiary totalitaryzmów – 22 marca 2023

Program I Polskiego Radia, godz. 19.30

  • Cykl audycji „Przystanek Historia” w Polskim Radiu
    Cykl audycji „Przystanek Historia” w Polskim Radiu

Znamy nazwiska kolejnych 20 zidentyfikowanych ofiar totalitaryzmów. Wśród nowo zidentyfikowanych znajdują się m.in. ofiary terroru komunistycznego, zamordowane na terenie zamku w Lublinie, zmarli i zamordowani w więzieniu w Raciborzu, żołnierze podziemia antykomunistycznego ziemi małopolskiej oraz ofiara zamordowana w komunistycznym więzieniu w Warszawie.

Biuro Poszukiwań i Identyfikacji jest odpowiedzialne za poszukiwanie miejsc pochówku ofiar m.in. reżimu komunistycznego.

Naszym zadaniem jest nie tylko poszukiwanie ofiar systemu komunistycznego. Parlament określił, że naszym obowiązkiem jest odnajdywanie wszystkich nieznanych miejsc pochówku Polaków, którzy zostali zamordowani pomiędzy 1917 a 1990 rokiem. To zobowiązanie powoduje, że poszukujemy nie tylko tych zamordowanych przez komunistów, ale także tych, którzy zginęli z rąk sowieckich, niemieckich i również ukraińskich – mówił dr hab. Krzysztof Szwagrzyk, zastępca prezesa Instytutu Pamięci Narodowej, pełniący obowiązki dyrektora Biura Poszukiwań i Identyfikacji. 

Każdego roku przedstawiciela biura prowadzą prace w 50–60 miejscach na terenie Polski, jak i za granicą. Do tej pory odnaleźli szczątki około 2 tys. osób.

Ponad 200 zostało zidentyfikowanych genetycznie i ich rodzinom wręczyliśmy noty identyfikacyjne. Jednak to jest zdecydowanie początek naszej drogi. Mimo, że te liczby mogą już budzić uznanie, to my – znając naszą polską historię i wiedząc, jakich dramatów Polacy doświadczyli w XX wieku oraz ilu Polaków zginęło, możemy powiedzieć, że to zadanie, które w tej chwili – w imieniu państwa polskiego – IPN realizuje, musi być kontynuowane przez następne pokolenia. W tej pracy na pewno nie będziemy mogli powiedzieć, że zbliżamy się do końca – zauważył prof. Szwagrzyk.  

Są też takie obszary, co do których możemy powiedzieć, że nie wszystko zostało przebadane i na pewno nie jesteśmy na etapie takim, kiedy możemy powiedzieć, że IPN zna wszystkie miejsca związane z represjami komunistycznymi, sowieckimi i niemieckimi w Polsce. Wciąż odkrywamy nowe miejsca. Sądzę, że takich sytuacji przed nami będzie jeszcze wiele – dodał gość Jedynki.

Poza tym w audycji:

Kongres Pamięci Narodowej, czyli historia mówi przez pokolenia, łączy tradycję z nowoczesnością i istnieje w świadomości Polaków pomimo różnic pokoleniowych. Ekspert:  Łukasz Witek, dyrektor Biura Przystanków Historia IPN.

– Książka: Tomasz Balbus, „Podpułkownik Ludwik Marszałek Zbroja

Ludwik Marszałek „Zbroja” był harcerzem, zawodowym oficerem piechoty i lotnictwa Wojska Polskiego, podczas wojny szkoleniowcem i komendantem Obwodu Dębica AK. Później działał w strukturach "NIE", Delegatury Sił Zbrojnych oraz Zrzeszenia "WiN" na Rzeszowszczyźnie i Dolnym Śląsku. Długo poszukiwany przez NKWD i bezpiekę. Zdradzony przez łącznika, aresztowany, przeszedł ciężkie śledztwo. W procesie grupowym skazany przez komunistyczny trybunał wojskowy na śmierć. 27 XI 1948 r. zamordowany przez czekistów polskich w więzieniu przy ul. Kleczkowskiej we Wrocławiu. Ekspert: dr hab. Tomasz Balbus, autor, naczelnik Oddziałowego Archiwum IPN we Wrocławiu.

– Wybrane wydarzenia organizowane przez IPN i artykuły na portalu przystanekhistoria.pl.

POSŁUCHAJ

* * *

Cykl audycji „Przystanek Historia” jest realizowany wspólnie przez Instytut Pamięci Narodowej i Program I Polskiego Radia. Rozmowy poświęcone są ważnym wydarzeniom, które wpłynęły na dzieje Polski w XX wieku oraz ludziom, którzy tę historię tworzy.

do góry