Nawigacja

Aktualności

Informacja

Strona posiada nowszą wersję

Kliknij tutaj, aby przejść dalej

Dyskusja na kanwie książki „Transformacja ustrojowa w Polsce. Nowe perspektywy” – Gdańsk, 27 marca 2023

Wydarzenie odbędzie się 27 marca br. o godz. 14.00 w Instytucie Socjologii Uniwersytetu Gdańskiego (Wydział Nauk Społecznych, sala S 332, ul. Jana Bażyńskiego 4). Wstęp wolny, zapraszamy.

Rozmawiać będą:

  • prof. Tomasz Zarycki (Uniwersytet Warszawski)
  • prof UG dr hab. Daniel Wicenty (IPN Gdańsk, Uniwersytet Gdański)
  • dr Michał Przeperski (Instytut Historii Nauki PAN)

Redaktorami publikacji „Transformacja ustrojowa w Polsce. Nowe perspektywy” są Michał Przeperski i Daniel Wicenty. Książka została wydana przez IPN Gdańsk w 2022 roku w ramach Centralnego Projektu Badawczego IPN „Transformacja ustrojowa PRL”.

Transformację ustrojową w Polsce należy rozpatrywać nie tylko jako fenomen historyczny, lecz także jako proces przebiegający w sferze społecznej, politycznej czy ekonomicznej. Dla jej badaczy podejście interdyscyplinarne jest nie tyle szansą, ile koniecznością. Niniejszy tom zawiera analizy prozopograficzne, politologiczne, historiograficzne, filozoficzne czy socjologiczne tego zjawiska. Każdy artykuł stanowi próbę spojrzenia na wydarzenia i procesy rozgrywające się w dziedzinie władzy, życia społecznego i gospodarczego oraz w służbach specjalnych z nowej perspektywy. Z całości wyłania się obraz współistnienia zjawisk zasadniczo sprzecznych – ciągłości i zerwania, podmiotowości i uprzedmiotowienia oraz unikalności i uniwersalności.


Organizatorzy:

  • Oddział IPN w Gdańsku
  • Wydział Nauk Społecznych Uniwersytetu Gdańskiego
  • Wydawnictwo Instytutu Pamięci Narodowej

Partner:

  • Polskie Towarzystwo Socjologiczne
do góry