Nawigacja

Aktualności

Odsłonięcie tablicy inskrypcyjnej na grobie weterana, mjr. Tadeusza Korzeniowskiego ps. „Bończa" – Gdańsk, 1 marca 2023

Uroczystość odbędzie się z okazji Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”.

W dniu 1 marca o godz. 11.00, na cmentarzu parafialnym p.w. św. Wojciecha w Gdańsku (Trakt Świętego Wojciecha 440) odbędzie się uroczyste odsłonięcie tablicy inskrypcyjnej na grobie weterana mjr. Tadeusza Korzeniowskiego ps. „Bończa”, żołnierza Armii Krajowej, Narodowych Sił Zbrojnych, a po wojnie Narodowego Zjednoczenia Wojskowego. „Bończa” odszedł na wieczną wartę 1 marca 2014 r., tuż po udziale w uroczystościach upamiętniających Żołnierzy Wyklętych.

Grób został wpisany przez Biuro Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN do ewidencji mogił weteranów walk o wolność i niepodległość Polski. Opiekę nad nim przekażemy Szkole Podstawowej nr 65 im. Alfa Liczmańskiego, z która mjr. Tadeusz Korzeniowski był zaprzyjaźniony.

Tablicę ufundowało Oddziałowe Biuro Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN w Gdańsku. Zapraszamy do udziału w uroczystości.

***

Tadeusz Korzeniowski ps. „Bończa” (1917–2014)
Weteran ZWZ-AK, NSZ oraz NZW

Urodził się 28 listopada 1917 r . w Stawach na Polesiu. W czerwcu 1942 r. został zaprzysiężony w ZWZ-AK, w placówce osłonowo - przerzutowej Czyżewicze, należącej do struktury terenowej Samodzielnego Okręgu ZWZ AK „Polesie”. Dowódcą placówki był Stefan Jarocki. „Bończa” brał udział w akcjach przerzucania kurierów i działaczy konspiracji przez rzekę Bug, poza granicę Generalnego Gubernatorstwa. Uczestniczył także w działaniach dywersyjnych miejscowego Kedywu. Jednocześnie  pracował w Urzędzie Gminy Wołczyn w charakterze rachmistrza i wystawiał „ausweisy”. Mając dostęp do blankietów, wystawiał także fałszywe dokumenty dla podziemia. W trakcie realizacji Akcji „Burza” Tadeusz Korzeniowski, zgodnie z otrzymanym rozkazem podjął próbę dołączenia do 30 Dywizji Piechoty AK. Ponieważ nie udało mu się dotrzeć do dywizji, w maju 1944 r. we wsi Wólka na terenie powiatu Sokołów Podlaski wstąpił do NSZ. Został zwiadowcą i łącznikiem w I plutonie III kompanii I batalionu pow. „Węgrów”, którym dowodził pchor. Józef Ornoch ps. „Mieczysław”. W lipcu 1944 r. „Bończa” brał m.in. udział w zasadzce urządzonej na wycofujący się oddział niemiecko-ukraiński w Sulkach (gmina Wierzbno), gdzie został ranny w nogę. Po tej potyczce otrzymał awans do stopnia kaprala. Na przełomie lipca i sierpnia 1944 r., dow. kompanii Komendy Powiatu „Węgrów” Tadeusz Sobiepanek, w obecności mjr. Stanisława Ostwind - Zuzga ps. „Kropidło” przekazał oddział Tadeuszowi Korzeniewskiemu. W listopadzie i grudniu 1944 r. pod jego komendą partyzanci wykonali akcje na urzędy gminy Wierzbno i Korytnica, gdzie spalono dokumenty, a w marcu 1945 odbili z rąk UB na trasie Karczewiec - Grębków  trzech członków NSZ, przewożonych do PUBP w Węgrowie. W lipcu 1945 r., po podporządkowaniu się Okręgu XVII NSZ Siedlce Komendzie Głównej Narodowego Zjednoczenia Wojskowego, Tadeusz Korzeniowski został dowódcą piętnastoosobowego oddziału Pogotowia Akcji Specjalnej w powiecie węgrowskim. 30 sierpnia 1945 r., ze względu na brak kontaktu z komendą powiatu oddział zwiesił swoją działalność, a Tadeusz Korzeniowski wyjechał do Gdańska, gdzie zamieszkali jego rodzice.

Mjr. Tadeusz Korzeniowski przez wiele lat pełnił funkcję prezesa Okręgu Pomorskiego Związku Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych i był bardzo zaangażowany u upowszechnianie pamięci o żołnierzach podziemia niepodległościowego w czasie wojny i po jej zakończeniu. Szczególnie dbał o to, żeby pamięć tą utrwalić w świadomości młodego pokolenia. Bardzo bliskie relacje łączyły go z uczniami Szkoły Podstawowej nr 65 w Gdańsku oraz z kibicami Lechii Gdańsk. Pomimo znacznie zaawansowanego wieku zawsze był obecny na uroczystościach szkolnych, a także na manifestacjach patriotycznych, dając przykład wytrwałości, wierności Ojczyźnie oraz ideałom Polski Niepodległej.

 Zmarł 1 marca 2014 r. w wieku 96 lat, po oddaniu hołdu Żołnierzom Wyklętym,  w czasie gdańskich obchodów ich święta.

 

Bibliografia:

  • Sobiepanek T., Wspomnienia żołnierza NSZ [w:] Narodowe Siły Zbrojne 1942-1950-powiat Węgrów-praca zbiorowa, Warszawa 1993
  • Narodowe Siły Zbrojne na Podlasiu, T.1 i 2: Materiały posesyjne , red. Bechta M., Żebrowski L. , Siedlce 1997
  • Bechta M., ...między Bolszewią a Niemcami. Konspiracja polityczna i wojskowa Polskiego Obozu Narodowego na Podlasiu w latach 1939–1952, Warszawa 2008 r.
do góry