Nawigacja

Aktualności

Obchody Narodowego Dnia Niepodległości – Bydgoszcz, 11 listopada 2022

Uroczystości odbyły się pod Pomnikiem Wolności w Bydgoszczy.

 • fot. Urząd Wojewódzki

W dniu 11 listopada br. obchodzimy 104 rocznicę odzyskania niepodległości. Uroczystości rozpoczęła  Msza Święta w intencji Ojczyzny, pod przewodnictwem JE Biskupa Krzysztofa Włodarczyka, w Katedrze Bydgoskiej pw. św. św. Marcina i Mikołaja. O godz. 12:00 wspólnie odśpiewany został hymn państwowy Rzeczpospolitej Polskiej, w ramach akcji „Niepodległa do hymnu”.

Przed Kujawsko-Pomorskim Urzędem Wojewódzkim w Bydgoszczy odbył się wernisaż wystawy „100 lat w służbie Rzeczypospolitej”, w ramach Wieloletniego Programu Rządowego „Niepodległa”.

Uroczystości zakończyły się złożeniem kwiatów pod Pomnikiem Wolności.

Bydgoską Delegaturę IPN reprezentowała Naczelnik Edyta Cisewska.

 • fot. Urząd Wojewódzki
  fot. Urząd Wojewódzki
 • fot. Urząd Wojewódzki
  fot. Urząd Wojewódzki
 • fot. Urząd Wojewódzki
  fot. Urząd Wojewódzki
 • fot. Urząd Wojewódzki
  fot. Urząd Wojewódzki

Regina Dąbkowska (Oddziałowe Biuro Upamiętniania Walk i Męczeństwa w Gdańsku, Delegatura w Bydgoszczy) złożyła wiązankę kwiatów pod obeliskiem upamiętniającym kpt. Wacława Denhoffa-Czarnockiego. 

Kpt Wacław Denhoff-Czarnocki (1894–1927) – był żołnierzem I Brygady Legionów Polskich, członkiem Polskiej Organizacji Wojskowej oraz obrońcą Lwowa. Walczył podczas wojny polsko-bolszewickiej. Został czterokrotnie odznaczony Krzyżem Walecznych oraz Krzyżem Niepodległości. Był także utalentowanym pisarzem, poetą oraz tłumaczem. Napisał kilka zwrotek do popularnej pieśni „O mój rozmarynie”. Ponadto był pomysłodawcą i współzałożycielem klubu piłkarskiego „Polonia Warszawa”. Nazwa powstałej w 1911 r. drużyny miała przypominać o Polsce, która znajdowała się wciąż pod zaborami. Kpt Wacław Denhoff-Czarnocki zmagał się z ciężką chorobą płuc, której nabawił się w czasie wojny polsko-bolszewickiej. Zmarł 11 kwietnia 1927 r. w Bydgoszczy. Został pochowany na tutejszym Cmentarzu Nowofarnym. Miejsce pochówku Kapitana zostało po latach odnalezione przez kibiców Polonii Warszawa. W 2020 r. OBUWiM IPN w Gdańsku ufundowało obelisk upamiętniający kpt. Wacława Denhoffa-Czarnockiego.

do góry