Nawigacja

Aktualności

Obchody 83. Rocznicy wybuchu II wojny światowej – Malbork – Szymankowo – Tczew, 1 września 2022

Podczas uroczystych obchodów Instytut Pamięci Narodowej reprezentowała delegacja na czele z dr hab. Karolem Polejowskim, zastępcą prezesa IPN, a także pracownicy Oddziałowego Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa w Gdańsku, Karolina Dąbrowska i Mateusz Dąbrowski.

Delegacja IPN złożyła kwiaty pod upamiętnieniem Celników Polskich w Malborku, a także pod tablicą na peronie dworca w Szymankowie oraz pod pomnikiem poświęconym zabitym we wrześniu 1939 roku kolejarzom i celnikom. Kwiaty złożono również przed obeliskiem na skwerze Bohaterów Szymankowa w Tczewie.

Uroczystości w Malborku, Szymankowie i Tczewie zostały objęte patronatem Prezydenta RP Andrzeja Dudy w Stulecie Odzyskania Niepodległości, dodatkowo Prezydent RP Andrzej Duda, marszałek Sejmu Elżbieta Wittek i premier Mateusz Morawiecki skierowali do uczestników obchodów listy okolicznościowe.

 

Po porannych uroczystościach pod pomnikiem Celników w Malborku, w Ośrodku Konferencyjnym Karwan Muzeum Zamkowego w Malborku pracownik OBEN IPN w Gdańsku, Karolina Masłowska wygłosiła wykład popularnonaukowy pt. „Polska inspekcja celna w Wolnym Mieście Gdańsku” ze szczególnym uwzględnieniem placówki w Kałdowie.

Na mocy Traktatu Wersalskiego zniesiono granicę gospodarczą między II Rzecząpospolitą i Wolnym Miastem Gdańskiem, ustanawiając wspólny obszar celny. Administracja celna znalazła się w rękach władz Wolnego Miasta, a Gdańsk stał się faktycznym „poborcą” polskich ceł. Gwarantem ochrony interesów państwa polskiego została instytucja polskich inspektorów celnych.

Kałdowo (niem. Kalthof) w latach 1920–1939 stanowiło ważny węzeł tranzytowy, zarówno pieszy, drogowy, jak i kolejowy. Tu znajdowało się przejście graniczne między państwem niemieckim, a Wolnym Miastem Gdańsku. Właśnie Kałdowo wiosną 1939 r. stało się głównym teatrem walk z polskimi inspektorami celnymi, mającym całkowicie znieść wpływ polskich władz na realizację uprawnień w Wolnym Mieście Gdańsku.

Wykład ten odbył się w ramach współpracy gdańskiego Oddziału IPN z Muzeum Zamkowym w Malborku w ramach Centrum Edukacji – Przystanek Historia. 

do góry