Nawigacja

Aktualności

Podsumowanie akcji humanitarnej IPN Gdańsk „Trójmiasto dla Chersonia” – Gdańsk, Lwów, czerwiec – lipiec 2022

Ponad 300 kg żywności, artykułów higienicznych i pielęgnacyjnych, lekarstw, odzieży, a także zabawek i przyborów szkolnych. Tyle udało się zebrać podczas akcji humanitarnej IPN Gdańsk „Trójmiasto dla Chersonia”, którą rozpoczęliśmy 6 czerwca 2022 r. Nasi pracownicy – Bartosz Januszewski oraz dr hab. Piotr Niwiński, ruszyli w liczącą niemal 1000 kilometrów trasę do Lwowa, by dostarczyć potrzebującym zebrane artykuły. Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy zaangażowali się w zbiórkę.

W dniu 25 kwietnia 2022 r. mer Chersonia, Ihor Kołychajew, zwrócił się z prośbą do dyrektora Oddziału IPN w Gdańsku dr. Pawła Warota o organizację pomocy humanitarnej dla okupowanego przez wojska Federacji Rosyjskiej ukraińskiego miasta i portu u ujścia Dniepru do Morza Czarnego.

 

Dyrektor Oddziału IPN w Gdańsku zarządził zbiórkę środków higienicznych i pielęgnacyjnych oraz żywności o długim terminie ważności, szczególnie dla niemowląt i małych dzieci, wyznaczając na koordynatora akcji pracownika IPN Gdańsk, Bartosza Januszewskiego.

 

Zbiórka odbywała się w dniach 6–20 czerwca br. Pracownicy IPN Gdańsk oraz mieszkańcy Pomorza przynosili bądź nadsyłali do siedziby Instytutu następujące artykuły:

- pieluchy dla niemowląt;

- żywność w słoiczkach dla niemowląt i małych dzieci z długim terminem ważności;

- kaszki błyskawiczne oraz mleko modyfikowane dla dzieci;

- chusteczki higieniczne (również nawilżane);

- kompresy i gazy opatrunkowe jałowe;

- podpaski i wkładki higieniczne;

- żele do higieny intymnej;

- żele pod prysznic;

- środki przeciwbólowe;

- syropy przeciwgorączkowe i przeciwkaszlowe dla dzieci;

- kremy przeciw odparzeniom dla niemowląt;

- witamina C i D w kropelkach;

- leki przeciwbiegunkowe dla dzieci;

- książeczki i kolorowanki dla dzieci;

- przybory szkolne;

- nową odzież dla dzieci i niemowląt.

W akcję zaangażowali się pracownicy wszystkich pionów i referatów IPN Gdańsk (pion edukacyjny, naukowy, archiwalny, prokuratorski, lustracyjny, upamiętnień, poszukiwawczy, prasowy oraz administracyjny). Do akcji włączyli się również mieszkańcy Trójmiasta.

Zbiórki charytatywne na rzecz Chersonia zorganizowali nauczyciele i uczniowie trzech placówek oświatowych: XV Liceum Ogólnokształcącego im. Zjednoczonej Europy w Gdańsku, III Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Pawła II w Elblągu oraz Zespołu Szkół w Rzeczenicy. Zgromadzone artykuły zostały przekazane do IPN Gdańsk.

 

 

Łączny ciężar zebranych podczas czerwcowej akcji środków: żywności, artykułów higienicznych i pielęgnacyjnych, lekarstw, odzieży, a także zabawek i przyborów szkolnych wyniósł ponad 300 kg. Spakowany w 25 kartonach asortyment trafił do służbowego busa transportera, którym 18 lipca br. nasi pracownicy – Bartosz Januszewski oraz dr hab. Piotr Niwiński – ruszyli w liczącą niemal 1000 kilometrów trasę do Lwowa.

 

 

19 lipca br. w umówionym miejscu we Lwowie zawartość transportu została przekazana przedstawicielom prawowitych władz miejskich i obwodowych Chersonia. Relacja ze spotkania we Lwowie została opublikowana w ukraińskich środkach masowego przekazu, m.in. na portalu informacyjnym „Ukrajins’kyj Piwdeń”: https://www.ukr.net/news/details/kherson/92353342.html.

Przed powrotem do kraju nasi pracownicy zdążyli odwiedzić cmentarz łyczakowski, gdzie pochylili głowy przy grobach wielkich Polaków (m.in. Artur Grottger, Maria Konopnicka, powstańcy listopadowi i styczniowi, Orlęta Lwowskie) i zapalili lamki na świeżych mogiłach ukraińskich mieszkańców Lwowa, poległych w wojnie z Federacją Rosyjską.

 

 

W dniu przekazania darów Lwów był spokojny – nie ogłoszono żadnego alarmu przeciwlotniczego, życie płynęło swoim rytmem. Jedynie umocnienia wokół budynków państwowych, zabezpieczenia zabytków, zakaz poruszania się po niektórych częściach miasta oraz częste patrole żandarmerii przypominały o toczącej się wojnie.

 

 

Misja humanitarna zakończyła się powodzeniem. Dary zebrane przez Gdańszczan i mieszkańców Pomorza już wkrótce – dzięki odwadze i determinacji naszych ukraińskich partnerów – trafią do mieszkańców okupowanego Chersonia, szczególnie tych najbardziej potrzebujących i poszkodowanych: dzieci oraz matek.

 

Oprac. Bartosz Januszewski Zdj. Piotr Niwiński, Bartosz Januszewski, Anna Lewandowska

do góry