Nawigacja

Aktualności

Grób Borysa Karnickiego wpisany do ewidencji grobów weteranów walk o wolność i niepodległość Polski – Gdańsk, 13 lipca 2022

Decyzją prezesa IPN do ewidencji grobów weteranów walk o wolność i niepodległość Polski został wpisany grób Borysa Karnickiego. Był on komandorem porucznikiem Marynarki Wojennej Polskich Sił Zbrojnych, weteranem działań wojennych II wojny światowej, dowódcą okrętu podwodnego ORP „Sokół” oraz kawalerem Orderu Wojennego Virtuti Militari.

 
Borys Karnicki urodził się 25 września 1907 r. we Władywostoku. Jego rodzicami byli Aleksander i Zofia z domu Agapow. Aleksander Karnicki był dowódcą 2 Zaamurskiego Pułku Kawalerii armii rosyjskiej, a następnie generałem dywizji Wojska Polskiego. Borys Karnicki w 1927 r. zdał maturę w gimnazjum w Bydgoszczy, a trzy lata później ukończył z wysoką lokatą Szkołę Podchorążych Marynarki Wojennej. Służył jako oficer wachtowy na torpedowcu ORP „Podhalanin”, oficer flagowy dywizjonu szkolnego, oficer wachtowy na okrętach podwodnych ORP „Żbik”, ORP „Ryś” i ORP „Wilk”. Był także słuchaczem Kursu Oficerów Artylerii Morskiej z 4-tygodniową praktyką we Francji oraz słuchaczem Kursu Oficerów Podwodnego Pływania.

W chwili wybuchu II wojny światowej był zastępcą dowódcy ORP „Wilk”. Okrętowi udało się przedostać w połowie września 1939 r. przez Morze Północne z Bałtyku do Szkocji. Tam załoga kontynuowała wojnę z Niemcami ramię w ramię z Brytyjczykami. Od stycznia 1941 r. do końca lipca 1942 r. Borys Karnicki był dowódcą okrętu podwodnego ORP „Sokół”. Pod jego komendą „Sokół” brał udział m.in. w blokowaniu Brestu, działaniach bojowych na Morzu Śródziemnym z bazy na Malcie, ataku na bazę morską w Navarino. Za te zasługi w listopadzie 1941 r. został odznaczony przez gen. W. Sikorskiego krzyżem Virtuti Militari. Po opuszczeniu „Sokoła” przeniósł się z Malty do Wielkiej Brytanii i tam kontynuował służbę w Kierownictwie Marynarki Wojennej.

Po zakończeniu działań wojennych pozostał w Anglii. Zmarł w Londynie 15 lutego 1985 r. Urnę z jego prochami przewiozła do Polski żona Jadwiga oraz córki. Było to wypełnienie ostatniego życzenia komandora, który chciał być pochowany na oksywskim cmentarzu w Gdyni. W czasie ceremonii pogrzebowej jego przyjaciel kmdr Bohdan Wroński powiedział „Borys jako dowódca „Sokoła” zabłysnął talentem taktycznym i przywódczym. Był wzorem męstwa, odwagi, niezłomnej woli, poczucia obowiązku, poświęcenia. Dla załogi był nie tylko przykładem, ale i natchnieniem…”. Borys Karnicki był również autorem publikacji „Marynarski worek wspomnień”, wydanej nakładem Dowództwa Marynarki Wojennej.

Borys Karnicki został odznaczony Srebrnym Krzyżem Orderu Wojennego Virtuti Militari, Złotym Krzyżem Zasługi z Mieczami, Krzyżem Walecznych, Medalem Morskim, brytyjskim Distinguished Service Order, Atlantic Star, Africa Star, oraz duńskim Order Daneborga.

Decyzją Prezesa IPN grób Borysa Karnickiego został wpisany do ewidencji grobów weteranów walk o wolność i niepodległość Polski pod numerem ewidencyjnym 4016.

do góry