Nawigacja

Aktualności

Uroczystości pogrzebowe śp. kpt. Władysława Dobrowolskiego – Gdańsk, 29 czerwca 2022

To nikt inny jak kpt. Władysław Dobrowolski przez ostatnie 15 lat jak niegasnący, jasny, pełen nadziei płomień rozgrzewał w sercu moim i moich rówieśników, żar wielkiej miłości do historii i do Polski. Sam, gdy miał niespełna 16 lat wstąpił do Armii Krajowej, złożył przysięgę i walczył o wolną niepodległą Polskę, już wówczas był bohaterem, choć sam nigdy by się tak nie nazwał - mówił podczas uroczystości pogrzebowych dr Karol Nawrocki, prezes Instytutu Pamięci Narodowej.

Uroczystości pogrzebowe śp. kpt. Władysława Dobrowolskiego, żołnierza Armii Krajowej oraz działacza jawnej i konspiracyjnej „Solidarności” odbyły się w środę, 29 czerwca w Gdańsku. Rozpoczęły się Mszą Świętą w kościele Najświętszej Maryi Panny Królowej Różańca Świętego na gdańskim Przymorzu. Pożegnalną Mszę odprawił proboszcz parafii, ks. prałat Andrzej Paździutko, kapelan Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej i Związku Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych okręgu Pomorskiego w Gdańsku.

Podczas Mszy Świętej ks. Jarosław Wąsowicz, selezjanin, kapelan polskich kibiców i działacz Federacji Młodzieży Walczącej w Gdańsku mówił o zasługach i działaniach kpt. Władysława Dobrowolskiego.

Żegnamy niezwykłego człowieka. Patrząc na życie śp. Władysława Dobrowolskiego moglibyśmy powiedzieć, że jego niezwykłą aktywnością, pracowitością można by obdzielić niejeden życiorys. Kiedy byśmy szukali wspólnego mianownika, tych wszystkich inicjatyw, które w swoim życiu podejmował, moglibyśmy powiedzieć, że był wiernym sługą Pana Boga i ojczyzny. Bardzo kochał swoją rodzinę, dla Boga, ojczyzny i dla rodziny mógł poświęcić bardzo wiele.

Uroczystości pogrzebowe odbyły się w kwaterze Armii Krajowej na Cmentarzu Łostowickim w Gdańsku.  Udział w uroczystościach wziął prezes IPN dr Karol Nawrocki.

 

Po 19 stycznia 1945 roku Władysław Dobrowolski odczytał ostatni rozkaz komendanta głównego Armii Krajowej Leopolda Okulickiego „Niedźwiadka”. „Daję Wam ostatni rozkaz. Dalszą swą pracę i działalność prowadźcie w duchu odzyskania pełnej niepodległości Państwa i ochrony ludności polskiej przed zagładą.” Przeczytał ten rozkaz, zrozumiał go i całe swoje życie poświęcił żeby go realizować - mówił dr Karol Nawrocki, prezes Instytutu Pamięci Narodowej.

 

Śp. Kpt. Władysław Dobrowolski był zawsze i wszędzie tam gdzie potrzebowała go wolna i niepodległa Polska. Wstąpił do opozycji antyykomunistycznej, stał się częścią wielkiego ruchu "Solidarności", działał w antykomunistycznym podziemiu. Polska potrzebowała Władysława Dobrowolskiego także po roku 1989 r. z jednej strony jako świadka historii z drugiej strony jako człowieka, który był uosobieniem wartości II Rzeczypospolitej. Polska potrzebowała Władysława Dobrowolskiego także jako tego, który był Semper Fidelis – zawsze wierny swoim kompanom z pola bitwy, o których nigdy nie zapomniał - dodał prezes IPN.

 

W ostatnim pożegnaniu kpt. Władysława Dobrowolskiego uczestniczyła rodzina i Jego najbliżsi. Przedstawiciele władz państwowych, członkowie stowarzyszenia Godność,  przedstawiciele środowisk kombatanckich, koledzy i koleżanki z czasów działalności antykomunistycznej, poczty sztandarowe oraz mieszkańcy Gdańska i Pomorza. Kpt. Władysław Dobrowolski został pochowany w asyście honorowej żołnierzy Wojska Polskiego.

Podczas uroczystości obecni byli przedstawiciele Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, na czele z  prof. Jerzym Witoldem Grzywaczem, przyjacielem kapitana, żołnierzem Armii Krajowej, Powstańcem Warszawskim, prezesem Okręgu Pomorskiego Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej.

Władysławie, Żołnierzu, Towarzyszu broni, chcę Cię pożegnać w imieniu Okręgu Pomorskiego Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, którego od początku byłeś aktywnym członkiem, a tu na Pomorzu tworzyłeś związek. Twoja działalność jest powszechnie znana, nie tylko w naszym związku ale także w Solidarności. Chce powiedzieć o cechach, które w Tobie podziwiałem i starałem się naśladować. Twoja niezwykła życzczliwośc dla ludzi, zawsze byłeś chcętny pomagać innym, dziękuje Ci za to, tym mnie bardzo budowałeś wewnętrznie. Twoje umiłowanie wolności i niepodległości, wartości za które mogłeś odddać życie i walczyłeś w czasie okupacji w partyzantce. Dziękuje Ci i za to. I wreszcie trzecia cecha to Twoje umiłowanie Boga, Twoja wiara. Mówiłeś o Bogu nawet trudnych czasach PRL, kiedy nie było to łatwe, i tym mnie także budowałeś - wspominał prof. Jerzy Grzywacz, prezes Okręgu Pomorskiego Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej.

Kapitan Władysław Dobrowolski był wyjątkową postacią dla środowiska kibiców gdańskiej Lechii, którzy licznie uczestniczyli podczas ostatniego pożegnania kapitana.

Kapitan Dobrowolski był dla nas kibiców kimś wyjątkowym. Łączył kombatantów ze środowiskiem kibiców Lechii, organizując liczne spotkania z kibicami oraz uroczystości patriotyczne. To wielka strata –  wspomina kapitana Dobrowolskiego Milan Ignatowicz, kibic Lechii oraz działacz środowisk patriotycznych.

 

Rodzinie, Przyjaciołom śp. Kpt. Władysława Dobrowolskiego składamy wyrazy głębokiego współczucia. Łączymy się w modlitwie z rodziną i bliskimi Zmarłego.

do góry