Nawigacja

Aktualności

Rodzinny Festyn Historyczny IPN – Pszczółki, 11 czerwca 2022

Organizatorem wydarzenia było Biuro Przystanków Historia IPN w Warszawie przy udziale Oddziału IPN w Gdańsku.

W dniu 11 czerwca br. stadionie w niewielkiej, pomorskiej miejscowości Pszczółki odbył się Rodzinny Festyn Historyczny IPN. Jego główną atrakcją był turniej piłkarski IPN CUP 2022, w trakcie którego na murawie odbyły się zacięte zmagania młodych sportowców. Turniej zorganizowany został we współpracy z Maciejem Urbankiem – wójtem gminy Pszczółki.

Turniejowi towarzyszyły liczne atrakcje zarówno dla ciała, jak i dla ducha. Były to m.in. retro gry i zabawy, które uczyły jak dawniej bawiły się dzieci, majsterkowanie i budowanie przy pomocy klocków Lego, historyczna foto-budka, w której najmłodsi pozowali w historycznych strojach odtwarzając różne scenki, pokaz sprzętu strażackiego, konkurs Turbo-Pszczoły oraz gier 1x1 (jak choćby przeciągania liny), spotkania z dietetyk. Na uczestników wydarzenia czekało także wiele różnych pyszności, jak choćby wata cukrowa, kiełbaski z grilla, domowe ciasta.

 

W kontekst wydarzenia wpisała się także oferta edukacyjna Instytutu Pamięci Narodowej. Na boisku dostępny był namiot Oddziału IPN w Gdańsku, w którym dostępne były nasze bezpłatne broszury edukacyjne na przeróżne tematy historyczne (m.in. o Żołnierzach Wyklętych, stanie wojennym, komiksy z tematyką II wojny światowej). Najmłodsi mogli także zagrać w wielkoformatową grę edukacyjną o misiu Wojtku bądź samodzielnie (lub z naszą pomocą) namalować na torbie patriotyczny symbol (była to polska szachownica). W pracach i zabawach z naszymi licznymi gośćmi brali udział pracownicy IPN z Warszawy i Gdańska.

 

W przerwie zmagań sportowych odbyła się prelekcja znakomitego historyka i regionalisty dr. Dariusza Piaska, któr przybliżył mieszkańcom gminy Pszczółki historię miejscowości (ze szczególnym uwzględnieniem okresu międzywojennego).

Patronat nad wydarzeniem objął wojewoda pomorski Dariusz Drelich. W Festynie uczestniczył dyrektor Biura Przystanków Historia IPN Łukasz Witek.

do góry