Nawigacja

Aktualności

Finał V edycji projektu IPN „Łączka i inne miejsca poszukiwań”

8 czerwca 2022 r. na Zamku Królewskim w Warszawie odbył się uroczysty finał V edycji projektu edukacyjnego „Łączka i inne miejsca poszukiwań”. Uczestnicząca w projekcie młodzież, pod kierunkiem swoich opiekunów, miała okazję zapoznać się z realizowaną przez IPN misją poszukiwania i identyfikacji szczątków ofiar reżimów totalitarnych.

W spotkaniu wzięli udział m.in. Wojciech Kolarski, sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP, prof. Przemysław Czarnek, minister edukacji i naukii, Aurelia Michałowska, mazowiecki kurator oświaty, a także prof. Krzysztof Szwagrzyk, zastępca prezesa Instytutu Pamięci Narodowej kierujący Biurem Poszukiwań i Identyfikacji IPN, dyrektorzy Biur oraz pracownicy IPN koordynujący prace projektu.

Prof. Szwagrzyk przypomniał początki prac poszukiwawczych na Łączce przed dziesięcioma laty: 

Było to miejsce pod cmentarnym murem, wtedy jeszcze nie do końca znane, gdzie w latach 40. i 50. komuniści grzebali swoje ofiary. Wydawało nam się przez długi czas, że prawda o bohaterach nigdy nie ujrzy światła dziennego, bo nie dokumentowano tych miejsc. Nie było grobów, nie było pomników. Mało tego – w latach 80. komuniści wznieśli kwaterę dla osób zasłużonych dla władzy ludowej. W miejscu, gdzie ukryto szczątki ofiar, grzebano następnie ludzi, którzy służyli systemowi komunistycznemu. Wydawało się, że tak będzie zawsze – mówił. – Po tych dziesięciu latach możemy powiedzieć, że to miejsce pod cmentarnym murem nie jest już nieznane. Przywracamy polskim bohaterom imiona i nazwiska. I możemy powiedzieć z dumą, że wykonaliśmy zadanie, które jest naszym polskim obowiązkiem: odnalezienie szczątków Polaków, identyfikacja i godny pochówek podsumował wiceprezes IPN.

Zwrócił uwagę na jeszcze inny efekt prac na Łączce – projekt, którego V edycja właśnie się zakończyła.   

Po wielu latach polska młodzież bierze udział w projekcie historycznym i w pewnym względzie artystycznym, i opowiada o naszych bohaterach i o pracach Instytutu Pamięci Narodowej. Najpiękniejsze, co w historii może się zdarzyć, to jest świadomość, że młode pokolenie Polaków upomina się o pamięć o naszych polskich bohaterach – powiedział wiceprezes IPN, gratulując autorom najlepszych etiud filmowych.

Prof. Przemysław Czarnek podkreślił wagę prac zespołu prof. Szwagrzyka, „przywracających godność państwu polskiemu”. O młodych uczestnikach gali powiedział:

Finaliści projektu „Łączka i inne miejsca poszukiwań” pod okiem IPN wypełniają zadanie, o którym pisał Zbigniew Herbert. Pisał, że niewiedza o zaginionych podważa realność tego świata. Gratuluję realizacji tej trudnej misji.

Autorzy 14 filmów, najwyżej ocenionych przez jury, otrzymali nagrody i pamiątkowe dyplomy. Przygotowane przez nich etiudy filmowe zostały zaprezentowane zebranemu audytorium.

Wśród laureatów są uczniowie placówek z województwa pomorskiego:

  1. Uczniowie XIX Liceum Ogólnokształcącego im. Marina Mokwy w Gdańsku,
  2. Uczniowie Zespołu Szkół Plastycznych w Gdyni,
  3. Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Malborku.

Serdecznie gratulujemy wszystkim laureatom.

do góry