Nawigacja

Aktualności

Inauguracja Centrum Edukacyjnego IPN „Przystanek Historia” – Malbork, 7 czerwca 2022

Uroczyste podpisanie Porozumienia pomiędzy Muzeum Zamkowym w Malborku a Oddziałem Instytutu Pamięci Narodowej w Gdańsku, okolicznościowe wykłady i prelekcje, prezentacja wystawy, a także warsztaty edukacyjne i zajęcia dla najmłodszych – w Przyziemie Centrum Konferencyjnego Karwan w Malborku uroczyście otwarto Centrum Edukacyjne IPN „Przystanek Historia”.

Inauguracje Centrum Edukacyjnego IPN „Przystanek Historia” w Malborku rozpoczęło uroczyste podpisanie porozumienia pomiędzy Muzeum Zamkowym w Malborku a Oddziałem Instytutu Pamięci Narodowej w Gdańsku. Umowa konstytuuje działalność placówki i utrwala współpracę instytucji.

Podczas uroczystości głos zabrali: dr Paweł Piotr Warot, dyrektor Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Gdańsku i dr hab. Janusz Trupinda, dyrektor Muzeum Zamkowego w Malborku.

Serdecznie dziękuję Panu dyrektorowi dr. hab. Januszowi Trupindzie za to, że daje nam możliwość skorzystania z tego niesamowitego i historycznego miejsca. Po sukcesie Przystanku Historia w Elblągu inaugurujemy Centrum Edukacyjne IPN w Malborku - mówił dyrektor gdańskiego oddziału IPN.

Dzisiaj od rana realizujemy nasze zadania, edukujemy najmłodszych, przedstawiamy historię także licealistom. Przystanek Historia jest miejscem, gdzie  możemy opowiadać o historii najnowszej, gdzie będziemy mogli się spotkać z mieszkańcami Malborka i przedstawić naszą propozycje naukową i edukacyjną.  To tu zgromadzimy nasze pociechy, młodzież, w tym świetnym miejscu będziemy mogli prezentować filmy i wystawy, które tworzy Instytut Pamięci Narodowej. W tym miejscu już niebawem będziemy wykorzystywać także najnowszą technologię - tłumaczył podczas inauguracji dr Paweł Piotr Warot.

Dr hab. Janusz Trupinda, dyrektor Muzeum Zamkowego w Malborku, podkreślał, jak istotne jest stworzenie Przystanku Historia w Malborku.

Podpisane porozumienie to zwieńczenie naszej współpracy i nowy rozdział, który dzisiaj otwieramy. Przystanek Historia to jest już marka, to projekt, który jest już bardzo znany, ma swoje dokonania i to, że gdański oddział IPN i dyrektor dr Paweł Warot zwrócił się do nas  z propozycją udziału w tym projekcie jest dla nas olbrzymią radością i zaszczytem.

Taki projekt jest w Malborku bardzo potrzebny, edukacja w postaci prelekcji, wykładów debat historycznych, dla mieszkańców regionu będzie bardzo rozwijająca. To jest pełnienie naszej misji, nie robimy tego dla siebie, a dla mieszkańców miasta i regionu, zapraszając ich tutaj - tłumaczył dyrektor Muzeum Zamkowego w Malborku.

 

W inauguracji wzięło udział wielu znamienitych gości.:  prof. Tadeusz Wolsza, przewodniczący Kolegium Instytutu Pamięci Narodowej, dr hab. Piotr Kardela, dyrektora Oddziału IPN w Białymstoku, Waldemar Lamkowski, wicestarosta powiatu Malborskiego, Marek Charzewski, burmistrz Malborka, Jan Tadeusz Wilk, zastępca burmistrza Malborku, Aleksander Masłowski, kierownik oddziału Muzeum Zamkowego w Malborku–Zamku w Sztumie, Anna Szczepańska, prezes Stowarzyszenia im. gen. Bolesława Nieczuja-Ostrowskiego w Elblągu, przedstawiciele słub mundurowych, przedstawiciele jednostek oświaty i kultury, środowiska kombatanckie.

Głównym elementem Inauguracji Centrum Edukacyjnego IPN „Przystanek Historia” w Malborku był panel naukowy poświęcony m.in Józefowi Makiewiczowi, jednemu z najwybitniejszych pisarzy polskich XX wieku. Józef Mackiewicz był autorem sloganu „tylko prawda jest ciekawa”, był bezkompromisowym i ideowym przeciwnikiem totalitaryzmu komunistycznego. Po odkryciu w Katyniu grobów oficerów polskich zamordowanych przez Sowietów, na zaproszenie niemieckie i za zgodą polskich władz podziemnych, udał się do Katynia jako obserwator ekshumacji zwłok. Jak mówił historyk prof. Tadeusz Wolsza, ujrzenie miejsca dokonania zbrodni katyńskiej wpłynęło na dalsze losy Mackiewicza i jego stosunek do komunizmu.

Prelekcje i wykłady prowadzili znamienici specjaliści:

 prof. dr hab. Tadeusz Wolsza, Józef Mackiewicz wobec zbrodni katyńskiej,

dr hab. Danuta Jastrzębska-Golonka,

Rogatywki i nieśmiertelniki, czyli dlaczego nie wolno zapomnieć… Językowy obraz zbrodni katyńskiej w sprawozdaniu Józefa Mackiewicza, uczestnika pierwszej ekshumacji grobów polskich oficerów z Kozielska,

prof. dr hab. Włodzimierz Suleja, Józef Piłsudski,

dr hab. Małgorzata Misiak, Język Ojców Niepodległości.

 

W trakcie wydarzenia zaprezentowano wystawę autorstwa dr Małgorzaty Ptasińskiej: Jedynie prawda jest ciekawa. Dziedzictwo Józefa Mackiewicza w 120. rocznicę urodzin.

 

Sejm RP ustanowił 2022 Rokiem Józefa Mackiewicza w uznaniu zasług jednego znajwiększych pisarzy polskich, w 120 rocznicę jego urodzin. W uchwale uznano wielkość dorobku Józefa Mackiewicza „wytrwale wspierającego idee niepodległości Polski, wolności i przyjaznego współistnienia ludów Europy Środkowo-Wschodniej, niezłomnego oporu przeciwko komunizmowi oraz uniwersalne wartości jego prozy literackiej”.

 

 

 

do góry