Nawigacja

Aktualności

Wręczenie nagród Animus et Semper Fidelis – Gdańsk, 3 czerwca 2022

Podczas uroczystości, które odbyły się w Auli Głównej Politechniki Gdańskiej poznaliśmy laureatów tegorocznej edycji nagrody Polskiego Stowarzyszenia Morsko-Gospodarczego im. Eugeniusza Kwiatkowskiego - Animus et Semper Fidelis. Uhonorowani zostali: Daniel Obajtek, prezes PKN Orlen, Robert Gut, wiceprezes Zarządu PGNiG, nadinsp. Andrzej Łapiński, Komendant Wojewódzki Policji w Gdańsku.

W uroczystość wręczenia nagród wzięli udział przedstawiciele władz państwowych, przedstawiciele wszystkich gałęzi polskiej gospodarki morskiej, instytucji oświaty i kultury, a także środowiska patriotyczne i kombatanckie. Instytut Pamięci Narodowej reprezentowali płk. Karol Piskorski, doradca prezesa IPN i Magdalena Hajduk, dyrektor Biura Nowych Technologii IPN.

W imieniu dr. Karola Nawrockiego, prezesa Instytutu Pamięci Narodowej, płk. Karol Piskorski odczytał okolicznościowy list skierowany do laureatów.

Szanowni Państwo, Drodzy laureaci !

Serdecznie gratuluje laureatom i jednocześnie dziękuje za Państwa niezwykłe zaangażowanie i działalność społeczną. Z wielkim uznaniem obserwuję pracę kierowanych przez Państwa instytucji , które dbają o bezpieczeństwo kraju, w wymiarze ogólnopolskim jak i regionalnym. To bardzo trudna i odpowiedzialna praca bowiem bezpieczeństwo to fundament i klucz do dalszego rozwoju.

Aktywność laureatów i instytucji, którymi kierują jest wielowymiarowa i niezwykle potrzebna. Realizowanie zasad społecznej odpowiedzialności, budowanie nowoczesnego patriotyzmu, aktywnej postawy wśród społeczeństwa jest dziś bardzo ważnym i propaństwowym zadaniem. To działania, które są również bliskie kierowanemu przeze mnie Instytutowi Pamięci Narodowej.

Wierzę, że Państwa zaangażowanie i poświęcenie wynika z miłości do Polski. To hasło, które w tym roku wybrzmiało w całym kraju. 14 lutego obchodziliśmy 80. rocznicę przemianowania Związku Walki Zbrojnej w Armię Krajową. Największa podziemna armia świata powstała właśnie z miłości do Ojczyzny, wówczas rozrywanej przed dwóch okupantów. W ciągu II wojny światowej przez szeregi ZWZ-AK przeszło blisko 450 tysięcy osób, których serca biły dla Polski. W tym roku szczególnie pamiętamy o naszych bohaterach, żołnierzach Armii Krajowej – ludziach zakochanych w wolności i wierzących w niepodległą Rzeczpospolitą.

Działania, które Panowie realizujecie jak i instytucje, którymi kierujecie także odwołują się do tego hasła i przede wszystkim do budowy niepodległego i gospodarczo suwerennego kraju. Dziś już w innych okolicznościach dzielnie i odważnie odpowiadacie na nowe wyzwania, budując nowoczesny model gwarancji bezpieczeństwa w obszarach gospodarki, w sektorze paliw, energii, a także bezpieczeństwa w wymiarze społecznym.

Fundamentalną misją Instytutu Pamięci Narodowej jest pielęgnowanie pamięci historycznej i kształtowanie kolejnych pokoleń Polaków w miłości do Polski i w uszanowaniu dziedzictwa historycznego i kulturowego. Także nagroda „Animus et Semper Fidelis” to honorowe wyróżnienie tych, którzy szczególnie dbają i upamiętniają tradycję, dziedzictwo i kulturę Rzeczpospolitej Polski. Państwa instytucje na co dzień zaangażowane i aktywne społecznie, nawiązują i wspierają inicjatywy, mające  na celu budowę polskiej tożsamości, za co serdecznie dziękuje.

do góry