Nawigacja

Aktualności

Otwarcie wystawy „Gen. bryg. Tadeusz Bieńkowicz «Rączy». Żołnierz Niepokonany” – Gdańsk, 2 czerwca 2022

„Kościół pw. św. Brygidy w Gdańsku jest znakomitym miejscem na eksponowanie wystaw o odważnych polskich bohaterach. To tu możemy i chcemy przypominać o takich niesamowitych historiach i osobach jak generał Tadeusz Bieńkowicz, jeden z Żołnierzy Wyklętych, który nigdy się nie poddał i walczył o wolność naszej ojczyzny do końca”– mówił dr Paweł Piotr Warot, dyrektor IPN Oddział w Gdańsku.

Uroczystości w Bazylice św. Brygidy w Gdańsku rozpoczęto Mszą Świętą w intencji gen. bryg. Tadeusza Bieńkowicza.

W uroczystości wzięli udział sekretarz stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej, Marcin Ociepa, szef Centralnego Wojskowego Centrum Rekrutacji w Gdańsku, płk. Andrzej Płocha, szef Wojskowego Centrum Rekrutacji w Gdańsku, ppłk. Dariusz Tylki, szef Wojskowego Centrum Rekrutacji w Gdyni, ppłk. Janusz Wiśniewski, dyrektor Oddziału Regionalnego KRUS w Gdańsku, doradca Prezydenta RP, Marcin Drewa, przedstawiciele służb mundurowych, jednostek oświaty i kultury, a takze przedstawiciele środowisk kombatanckich.

Po Mszy Świętej dyrektor Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Gdańsku, dr Paweł Piotr Warot oraz prezes Stowarzyszenia im. gen. Bolesława Nieczuja-Ostrowskiego, Anna Szczepańska symbolicznie otworzyli wystawę  „Gen. bryg. Tadeusz Bieńkowicz «Rączy». Żołnierz Niepokonany”.

Kościół pw. św. Brygidy w Gdańsku jest znakomitym miejscem na eksponowanie wystaw o odważnych polskich bohaterach. To tu możemy i chcemy przypominać o takich historiach i niesamowitych osobach jak generał Tadeusz Bieńkowicz, jeden z Żołnierzy Wyklętych, który nigdy się nie poddał i walczył o wolność naszej ojczyzny do końca - mówił dyrektor Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Gdańsku.

 

Podczas uroczystości głos zabrał sekretarz stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej, Marcin Ociepa.

Chciałem bardzo serdecznie podziękować w imieniu Ministerstwa Obrony Narodowej za tą inicjatywę, ona jest niezwykle ważna. […] To bardzo istotne by pokazywać ścieżki tych ludzi, którzy wykazywali się heroizmem dnia codziennego, którzy potrafili w okresie PRL kultywować pamięć o niepodległej Polsce.

O bohaterze ekspozycji mówiła Anna Szczepańska, prezes Stowarzyszenia im. gen. Bolesława Nieczuja-Ostrowskiego.

Postać generała Tadeusza Bieńkowicza, harcerza, żołnierza Armii Krajowej, kawalera Orderu Virtuti Militari, uczestnika powojennej konspiracji niepodległościowej, więźnia stalinowskiego i działacza kombatanckiego to wzór postawy patriotycznej i doskonały przykład człowieka, który do końca pozostał wierny dywizie Bóg, Honor, Ojczyzna.

 

Z okazji 80. rocznicy przekształcenia ZWZ w AK, podczas uroczystości dr Paweł Piotr Warot oraz Anna Szczepańska wręczyli medale Warmińsko-Mazurskiego Okręgu ŚZŻAK.

Medale otrzymali:

Ks. kanonik Ludwik Kowalski, proboszcz parafii pw. św. Brygidy w Gdańsku,

Ppłk. Dariusz Tylki, szef Wojskowego Centrum Rekrutacji w Gdańsku.

 

Uroczystości zwieczył patriotyczny koncert w wykonaniu znanego barda – Pawła Piekarczyka.

***

Tadeusz Bieńkowicz ps. „Rączy” (1923–2019) – gen. brygady Wojska Polskiego, w czasie II wojny światowej żołnierz Armii Krajowej, uczestnik powojennej konspiracji niepodległościowej, ofiara represji komunistycznych. W 2016 r. był laureatem nagrody IPN „Świadek Historii”.

do góry