Nawigacja

Aktualności

87. rocznica śmierci Marszałka Józefa Piłsudskiego – Gdańsk, 12 maja 2022

Odegrany hymn państwowy, okolicznościowe przemówienia i kwiaty u stóp pomnika Marszałka Józefa Piłsudskiego w Gdańsku – W 87. rocznicę śmierci Naczelnego Wodza, członkowie Związku Piłsudczyków Rzeczypospolitej Okręgu Gdańskiego, przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, przedstawiciele Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Gdańsku oddali hołd i cześć wybitnemu mężowi stanu.

Uroczystości upamiętniające Józefa Piłsudskiego odbyły się przy pomniku marszałka, u zbiegu al. Grunwaldzkiej i Wojska Polskiego w Gdańsku. W imieniu IPN Oddział w Gdańsku kwiaty złożył dr Daniel Czerwiński, naczelnik Oddziałowego Biura Badań Historycznych .

W tym roku przy przedstawicielach państwa i przedstawicielach samorządu, podczas uroczystości obecni byli Oleksandr Plodystyi, generalny konsul Ukrainy w Gdańsku i dr. Pál Attila Illés, generalny konsul Węgier w Gdańsku.

O tym jak ideach i planach politycznych Józefa Piłsudskiego mówił podczas uroczystości sekretarz Zarządu Związku Piłsudczyków Rzeczypospolitej ppłk ZP Artur Ostrowski.  

Modlitwę prowadził ks. prałat ppłk. Wiesław Okoński, proboszcz w parafii Matki Odkupiciela w Gdańsku.

Na zakończenie uroczystości odegrany został Marsz I Brygady.

Marszałek Józef Piłsudski zmarł w Belwederze 12 maja 1935 roku, o godzinie 20.45. Jego śmierć poruszyła cały naród, również ludzi mu niechętnych. Trwające kilka dni uroczystości pogrzebowe stały się potężną manifestacją jego kultu. Były także jedną z największych tego typu uroczystości, jakie kiedykolwiek odbyły się nad Wisłą.

Rządził Polską dziewięć lat, dał jej niezależną politykę zagraniczną, czyniąc Rzeczpospolitą liczącym się państwem w Europie, oraz nową konstytucję. Kiedy zmarł, żegnało go zjednoczone w żałobie wielonarodowe społeczeństwo. „Dał Polsce wolność, granice, moc i szacunek” - słowa wypowiedziane w dniu pogrzebu Piłsudskiego przez prezydenta Ignacego Mościckiego znakomicie oddawały rolę Marszałka w historii Polski.

O śmierci Marszałka pisała cała prasa w kraju, wliczając w to periodyki fachowe i środowiskowe, jak również większość tytułów codziennych za granicą. Uczczono go na specjalnym posiedzeniu Ligi Narodów. Do Belwederu napłynęły tysiące depesz kondolencyjnych z kraju i ze świata – najbardziej wzruszające od zwykłych Polaków. Ciało Marszałka pochowane zostało w krypcie św. Leonarda na Wawelu, natomiast serce zgodnie z jego wolą na wileńskiej Rossie.

 

do góry