Nawigacja

Aktualności

77. rocznica wyzwolenia hitlerowskiego obozu w Potulicach - Potulice, 23 kwietnia 2022

Na Cmentarzu Ofiar, odbyły się uroczystości upamiętniające 77. rocznicę wyzwolenia obozu w Potulicach.

Uroczystą mszę św. w intecji ofiar i wszystkich więźniów sprawował ks. Biskup Krzysztof Włodarczyk. Homilię podczas mszy św. wygłosił biskup witebski – Aleh Butkiewicz - przewodniczący Konferencji Biskupów Katolickich Białorusi.

Po mszy św. Odbył się Apel poległych oraz montaż słowno – muzyczny, który zaprezentowali uczniowie szkoły im. „Dzieci Potulic”. Uroczystości zakończyły się złożeniem kwiatów pod pomnikiem na Cmentarzu Ofiar oraz przy obelisku, który znajduje się przed bramą główną byłego obozu w Potulicach, obecnie jest to brama więzienia.

Szacuje się, że w obozie w Potulicach przebywało około 25 tysięcy osób. Głód, brutalne traktowanie, wyczerpująca przymusowa praca oraz fatalne warunki zdrowotne, stanowiły narzędzia eksterminacji osadzonych. W obozie przebywały również dzieci.

Najważniejsza w całej strasznej historii obozu w Potulicach jest przerażająca liczba ofiar śmiertelnych wśród dzieci, na zachowanej ewidencji ponad 1200 ofiar, aż 767 to polskie dzieci zamordowane przez Niemców głównie warunkami pobytu – mówił prof. Mirosław Golon, zastępca Dyrektora IPN Gdańsk.

do góry