Nawigacja

Aktualności

Uroczystość wręczenia Krzyży Wolności i Solidarności – Bydgoszcz, 16 marca 2022

W imieniu Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy odznaczenia wręczył Zastępca Prezesa Instytutu Pamięci Narodowej dr hab. Krzysztof Szwagrzyk.

W bydgoskiej Delegaturze Instytutu Pamięci Narodowej odbyłą się uroczystość wręczenia odznaczeń państwowych „Krzyż Wolności i Solidarności” działaczom opozycji niepodległościowej z lat 1956-1989.

Krzyże Wolności i Solidarności otrzymali:

  1. Renata Janina Borowiecka-Gutsze
  2. Zbigniew Henryk Rataj
  3. Jacek Krełowski
  4. Aleksander Szewczyk
  5. Jadwiga Janina Szram
  6. Regina Janina Talaśka

pośmiertnie

  1. Zdzisław Roman Kołakowski - odznaczenie odebrała żona Jadwiga Kołakowska
  2. Marek Gabriel Sipak - odznaczenie odebrała siostra Elżbieta Żurawska
  3. Anna Siudowska - odznaczenie odebrała córka Maria Kuszewska
  4. Jan Wojciech Zieliński - odznaczenie odebrał wnuk Krzysztof Zieliński 

Biogramy odznaczonych zostały opublikowane na stronie:

https://odznaczeni-kwis.ipn.gov.pl/

W uroczystości uczestniczyli przedstawiciele IPN: Zastępca Prezesa Instytutu Pamięci Narodowej dr hab. Krzysztof Szwagrzyk, Dyrektor Oddziału IPN w Gdańsku dr Paweł Warot, Zastępca Dyrektora Oddziału IPN w Gdańsku prof. Mirosław Golon.

Gośćmi uroczystości byli m.in.: Wicewojewoda Kujawsko - Pomorski Józef Ramlau, Zastępca Dowódcy 8 Kujawsko - Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej ppłk. Marcin Piwowarczyk, Zastępca Dyrektora Aresztu Śledczego w Bydgoszczy kpt. Robert Izydorczyk, Kierownik Oddziału TVP w Bydgoszczy Krzysztof Osiński, Przewodniczący Zarządu regionu Bydgoskiego NSZZ Solidarność Leszek Walczak, Jan Wyrowiński, Jan Rulewski.

Aż zobaczyli ilu ich, poczuli siłę i czas, i z pieśnią, że już blisko świt, szli ulicami miast - śpiewał Jacek Kaczmarski. Dzisiaj w bydgoskiej Delegaturze IPN spotykamy się na uroczystości uhonorowania tych, którzy poczuli siłę i czas, którzy uwierzyli w wolność. Spotkały was represje, szykany, internowania, wyroki. Dziś po ponad 30 latach Polska mówi dziękuję za wasze wybory. Stają się Państwo kolejnym ogniwem w tym łańcuchu walczących o wolność Polski. Dobrze spełniliście obowiązek wobec ojczyzny – mówił Zastępca Prezesa Instytutu Pamięci Narodowej dr hab. Krzysztof Szwagrzyk.

W części artystycznej wystąpili: Jadwiga Stanek (altówka), Maria Lewandowska (harfa) i Borys Biniecki (klarnet).

Krzyż Wolności i Solidarności został ustanowiony przez Sejm 5 sierpnia 2010 roku. Po raz pierwszy przyznano go w czerwcu 2011 roku przy okazji obchodów 35. rocznicy protestów społecznych w Radomiu. Krzyż nadawany jest przez Prezydenta RP, na wniosek Prezesa Instytutu Pamięci Narodowej, działaczom opozycji wobec dyktatury komunistycznej, za działalność na rzecz odzyskania przez Polskę niepodległości i suwerenności lub respektowanie praw człowieka w PRL.  Źródłem uchwalenia Krzyża Wolności i Solidarności jest Krzyż Niepodległości z II RP.

do góry