Nawigacja

Aktualności

Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” – Gdańsk, 1 marca 2022

Pamiętamy! Zastępca prezesa IPN dr Mateusz Szpytma oraz dyrektor IPN Oddział w Gdańsku dr Paweł Warot oddali hołd bohaterom.

Obchody IPN Oddział w Gdańsku Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” 1 marca rozpoczęły się na Cmentarzu Garnizonowym. Zastępca prezesa IPN dr Mateusz Szpytma wraz z dyrektorem IPN Oddział w Gdańsku dr. Pawłem Warotem złożyli kwiaty na grobach Danuty Siedzikówny „Inki” i Feliksa Selmanowicza „Zagończyka”.

– Żołnierze Wyklęci walczyli o wolną, niepodległą, demokratyczną Polskę. Nie doczekali jej. My cieszymy się nią od ponad 30 lat i chcielibyśmy się nią cieszyć przez kolejne dekady i wieki. Trzeba jednak pamiętać, że wolność nie jest nam dana raz na zawsze i ci, którzy wydawali rozkazy tym, którzy zamordowali „Inkę” i „Zagończyka”, znowu podnoszą głowę. To z tego samego miejsca, z którego wychodziły te rozkazy – z Kremla, dzisiaj wychodzą rozkazy, aby mordować niewinnych Ukraińców, aby zlikwidować wolny kraj. To dla nas wielka lekcja, by szanować własną ojczyznę i dbać o jej niepodległość – mówił zastępca prezesa IPN dr Mateusz Szpytma.

– Chciałem przy grobach naszych bohaterów przyrzec, że będziemy robić wszystko, aby już nigdy nie było takiej sytuacji, żeby ci, którzy rządzą na wschodzie wydawali nam rozkazy czy decydowali o naszym życiu, czy o naszej śmierci – powiedział wiceprezes IPN.

– Zbieramy się jak co roku w ten ważny dla nas dzień, przy grobach „Inki” i „Zagończyka”. W ten szczególny czas wojny na Ukrainie, zdajemy sobie sprawę, jak ważne jest to wszystko, co zrobili dla naszej ojczyzny żołnierze Rzeczpospolitej przez wszystkie pokolenia. W tym trudnym czasie, jeszcze bardziej to do nas dociera – podkreślił w swoim przemówieniu wojewoda pomorski Dariusz Drelich.

Modlitwę za Żołnierzy Niezłomnych odmówił ks. Krzysztof Ławrukajtis.

Następnie uczestnicy obchodów – przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, młodzież, nauczyciele, kibice, pracownicy instytucji naukowych i kulturalnych oraz urzędów, przeszli pod pomnik Żołnierzy Wyklętych, gdzie symbolicznie oddano hołd wszystkim członkom zbrojnego podziemia antykomunistycznego działającego po zakończeniu II wojny światowej.

Po przemówieniach delegacja IPN oraz uczestnicy obchodów udali się do Muzeum II Wojny Światowej, by oddać cześć rotmistrzowi Witoldowi Pileckiemu.

Uroczystość poprowadził Krzysztof Drażba, naczelnik OBEN IPN Gdańsk.

W ramach obchodów IPN Oddział w Gdańsku odbyły się także:

Organizatorzy: Instytut Pamięci Narodowej Oddział Gdańsk, Narodowy Bank Polski Oddział Okręgowy w Gdańsku, Fundacja Pomorskich Kresowian, WiMBP w Gdańsku Radio Gdańsk.

Patroni medialni: TVP 3 Gdańsk, Radio Gdańsk, „Gość Niedzielny”, Gdańsk Strefa Prestiżu.

do góry