Nawigacja

Aktualności

77 rocznica śmierci bł. ks. Stefana Wincentego Frelichowskiego - Toruń, 23 lutego 2022

Uroczystą mszą św. odpustową uczczono pamięć o toruńskim duchownym, patronie harcerzy polskich. bł. ks. Stefanem Wincentym Frelichowskim.

Obchody 77. rocznicy śmierci bł. ks. Stefana Wincentego Frelichowskiego odbyły się 23 lutego 2022 r. w toruńskim kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. To w tej świątyni był on wikariuszem w latach 1938-1939.

Uroczystą mszę św. odpustową odprawił metropolita gdański, abp Tadeusz Wojda. W trakcie eucharystii poświęcone zostały nowe dzwony dla kościoła mariackiego.

Okolicznościową wystawę przygotowały dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 19 im. Bł. ks. Frelichowskiego w Toruniu. 

Instytut Pamięci Narodowej reprezentował prof. Mirosław Golon, zastępca Dyrektora IPN Gdańsk. 

Stefan Wincenty Frelichowski urodził się 22 stycznia 1913 w Chełmży. W wieku 9 lat został ministrantem. Należał też do ZHP. W 1931 r. wstąpił do seminarium w Pelplinie. Święcenia kapłańskie przyjął w 1937 r. Od 1 lipca 1938 był wikariuszem parafii Wniebowzięcia NMP w Toruniu. Dał się poznać jako wzorowy kapłan, opiekun chorych, przyjaciel dzieci i młodzieży, organizator prasy kościelnej i działacz misyjny. Jednocześnie pełnił funkcję kapelana Pomorskiej Chorągwi Harcerzy ZHP.

11 września 1939 r. został aresztowany przez Gestapo, po dwóch dniach go zwolniono. 18 października ponownie go aresztowano i osadzono w Forcie VII. Przeszedł przez kilka obozów koncentracyjnych, gdzie pomimo ekstremalnych warunków pełnił nadal posługę kapłańską -organizował wspólne modlitwy, spowiadał, sprawował potajemnie msze i rozdzielał komunię. W Dachau, podczas udzielania pomocy chorym współwięźniom obozu, sam zaraził się tyfusem plamistym, który w połączeniu z zapaleniem płuc doprowadził w dniu 23 lutego 1945 r. do jego śmierci. Władze obozowe, łamiąc obowiązującą praktykę, zgodziły się przed kremacją na wystawienie zwłok ks. S.W. Frelichowskiego na widok publiczny. Współwięźniowie byli przekonani od samego początku o jego świętości. Zanim spalono ciało, Stanisław Bieńka, studiujący przed wojną medycynę, zdjął z twarzy pośmiertną maskę, w której zagipsował jedną kostkę z palca prawej ręki. Ks. S. W. Frelichowski to jedyny męczennik obozu koncentracyjnego, po którym zachowały się relikwie. Przechowywane są one w ścianie toruńskiego sanktuarium, a także w nielicznych relikwiarzach.

https://gdansk.ipn.gov.pl/pl2/aktualnosci/91263,Uroczystosci-75-rocznicy-smierci-bl-ks-Stefana-Wincentego-Frelichowskiego-patron.html

do góry