Nawigacja

Aktualności

Kolejny bohater wpisany do ewidencji grobów weteranów – Barbara i Zbigniew Adamczyk

Decyzją prezesa IPN do ewidencji grobów weteranów walk o wolność i niepodległość Polski został wpisany grób Barbary Adamczyk i Zbigniewa Adamczyk. Barbara Adamczyk brała udział w Powstaniu Warszawskim i była żołnierzem Armii Krajowej o pseud. „Wirska”, Zbigniew Adamczyk brał udział w Powstaniu Warszawskim i był żołnierzem Armii Krajowej o pseud. „Suez”.

Barbara Adamczyk urodziła się 28 września 1927 r. w Warszawie. Do szkoły powszechnej uczęszczała w Wołominie i ukończyła ją w 1940 r. W latach 1940-1943 uczyła się w prywatnej Koedukacyjnej Szkole Handlowej w Wołominie. W 1937 r. wstąpiła do 15 Drużyny Harcerskiej im. Królowej Jadwigi w Wołominie. Po wybuchu II wojny światowej równocześnie kontynuowała naukę i pomagała starszemu rodzeństwu w kolportowaniu prasy podziemnej na terenie Wołomina i jego okolic. W styczniu 1943 r. została zaprzysiężona w AK – Powstańcze Oddziały Specjalne „Jerzyki” – Harcerska Kompania Szturmowa w Wołominie i przyjęła pseudonim „Wirska”. Początkowo pełniła funkcję łączniczki i dowódcy kompanii Telesfora Badetko ps. „Wiktor”. W 1943 r. przeszła szkolenie sanitarne pod kierunkiem dr Pruszyńskiej, a także kurs dywersji. Brała udział w wielu akcjach dywersyjnych i rozpoznawczych, m.in. w akcji odbicia z rąk żandarmów Tadeusza Ostojskiego ps. „Słoń”, odbicia z rąk gestapo zakładniczek z posterunku żandarmerii i policji w Wołominie, dostarczenia broni na akcję w Hucie Szkła w Wołominie. Jej zadania polegały również na transportowaniu rannych, organizowaniu lokali dla ukrywających się członków podziemia, opieki nad rannymi, kolportażu prasy konspiracyjnej. Brała udział w powstaniu warszawskim w stopniu szeregowca. W połowie września 1944 r. została wraz z siostrą Heleną ps. „Krystyna” ujęta w Legionowie przez Niemców i wywieziona do obozu w Turyngii. W obozie przebywała do kwietnia 1945 r., do czasu oswobodzenia przez amerykańskich żołnierzy. Do kraju powróciła w sierpniu 1945 r. Zmarła 13 stycznia 2017 r. i została pochowana na Cmentarzu Łostowickim w Gdańsku, w Alei Zasłużonych. 

Zbigniew Adamczyk urodził się 28 września 1923 r. w Warszawie. Do szkoły powszechnej uczęszczał w Warszawie i Legionowie. Przed wybuchem II wojny światowej wstąpił do Związku Harcerstwa Polskiego. W 1940 r. nawiązał kontakt z organizacją Związek Walki Zbrojnej. Po wstąpieniu w jej szeregi zajmował się kolportowaniem prasy podziemnej. W tym czasie przeszedł również przeszkolenie wojskowe. W 1942 r. wstąpił do AK i został przydzielony do plutonu 704 obwód „Obroża” w Legionowie, gdzie był dowódcą sekcji. Działał pod pseudonimem „Suez”. W mieszkaniu Zbigniewa Adamczyka znajdował się jeden z magazynów broni plutonu. Brał on również udział w ochronie radiostacji podczas nadawania meldunków oraz w zabezpieczaniu akcji przenoszenia magazynu broni. Brał udział w powstaniu warszawskim. Po upadku powstania we wrześniu 1944 r. został zatrzymany przez Niemców i wywieziony do obozu pracy na terenie Niemiec. Do kraju powrócił w sierpniu 1945 r. Zmarł 21 lutego 2001 r. i został pochowany na Cmentarzu Łostowickim w Gdańsku, w Alei Zasłużonych.

Decyzją Prezesa IPN grób Barbary Adamczyk i Zbigniewa Adamczyk został wpisany do ewidencji grobów weteranów walk o wolność i niepodległość Polski pod numerem ewidencyjnym: 3088/1 i 3088/2.

do góry