Nawigacja

Aktualności

Promocja książki „»O Polskę wolną i czystą jak łza«. Szwadron 5. Brygady Wileńskiej AK ppor. Zdzisława Badochy »Żelaznego« na terenie powiatu kartuskiego w maju 1946 roku” – Kartuzy, 7 grudnia 2021

Autorem publikacji wydanej przez Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku jest zastępca prezesa IPN dr. hab. Karol Polejowski.

W Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Kartuzach (ul. Dworzec 4) 7 listopada odbyła się promocja książki wydanej przez Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Spotkanie z zastępcą prezesa IPN dr. hab. Karolem Polejowskim, autorem wydawnictwa „»O Polskę wolną i czystą jak łza«. Szwadron 5. Brygady Wileńskiej AK ppor. Zdzisława Badochy »Żelaznego« na terenie powiatu kartuskiego w maju 1946 roku” poprowadził dr Marek Szymaniak, zastępca dyrektora MIIWŚ w Gdańsku.

Spotkanie skierowane było do społeczności lokalnej, której bliska jest tematyka publikacji. Autor opowiedział o książce oraz nakreślił kontekst powojennych wydarzeń, które rozegrały się w powiecie kartuskim.

Na spotkaniu była możliwość zakupu książki w promocyjnej cenie.

O publikacji:

Publikacja pt. „O Polskę wolną i czystą jak łza” jest próbą odpowiedzi na pytania o nastroje ludności zamieszkującej Kaszuby w latach 1945–1946, wobec obecności na tych terenach wojsk sowieckich i działalności wileńskich partyzantów Armii Krajowej. W książce przeanalizowano również m.in. przyczyny słabości miejscowych struktur komunistycznego aparatu represji w starciach z żołnierzami polskiego podziemia niepodległościowego. Na podstawie źródeł szczegółowo opisano i zrekonstruowano sposób działania partyzantów AK na terenie powiatu kartuskiego. Nakreślono także kontekst sytuacji społeczno-politycznej na Kaszubach w przededniu tzw. referendum ludowego. Dotąd były to zagadnienia wymagające kompleksowej analizy. Opracowanie autorstwa dr. hab. Karola Polejowskiego jest ważnym krokiem ku wypełnieniu tej luki badawczej.

O autorze:

Karol Polejowski – dr hab. nauk humanistycznych, absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. W latach 2019–2021 pracownik naukowy Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, obecnie – zastępca prezesa Instytutu Pamięci Narodowej. Historyk, kustosz muzealny i wykładowca akademicki, tłumacz historycznej literatury francuskiej, stypendysta Fundacji Lanckorońskich w Rzymie. Uczestnik ponad 50 krajowych i zagranicznych konferencji naukowych. Autor monografii i licznych artykułów – publikowanych również w języku angielskim i francuskim – oraz członek kolegium redakcyjnego czasopisma „Wojna i Pamięć”. W swojej pracy naukowej zajmuje się polskim podziemiem niepodległościowym w północnej Polsce, problematyką Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie oraz zagadnieniem walki Ludowego Wojska Polskiego z podziemiem po 1944 r.

do góry