Nawigacja

Aktualności

O pomnikach Armii Czerwonej po angielsku. Bardzo ważna książka wydawnictwa IPN z 2015 roku doczekała się nowego wydania

Opublikowana kilka tygodni temu we francuskim wydawnictwie publikacja autorstwa dr Dominiki Czarneckiej (absolwentki studiów magisterskich i doktorskich UMK w Toruniu, obecnie adiunkt Instytutu Archeologii i Etnologii PAN w Warszawie) to wyjątkowa praca.

Poświęcona została jednemu z najbardziej charakterystycznych elementów komunistycznej propagandy. W kilkuset miejscowościach powojennej Polski przez dziesiątki lat stały obiekty, często ogromne gabarytowo, solidnie wykonane i najczęściej w doskonałej lokalizacji nazwane „pomnikami wdzięczności Armii Czerwonej”. Opisanie ich historii w pierwszej polskiej edycji w 2015 roku zajęło prawie 550 stron. Nowe, bardzo poważanie poszerzone wydanie, sygnowane rokiem 2021 – Paryż, to już 730 stron. Autorka uwzględniła bowiem bardzo dużo zmian w stanie tytułowych pomników, ogromne ograniczenie ich obecności w przestrzeni publicznej, co było efektem zmian ustawowych ostatnich lat oraz aktywnej pracy IPN.

W najbliższych tygodniach będziemy obchodzili dokładnie 30. rocznicę rozpadu Związku Sowieckiego. Wielka rozprawa dr Dominiki Czarneckiej to ważny głos w dyskusji o tym czym było sowieckie imperium, a szczególnie o jego aktywności propagandowej w Polsce. Dziś trwałych śladów tej propagandy jest już znacznie mniej, ale opisywana w pracy aktywność Moskwy w pisaniu historii II wojny światowej „na nowo” niestety wcale nie zmniejszyła się,  za to znalazła nowe pola aktywności, np. w Internecie.

do góry