Nawigacja

Aktualności

Wojewódzkie obchody 82 rocznicy zbrodni pomorskiej 1939 – Toruń, 2 października 2021

W toruńskim Parku Pamięci z udziałem marszałka województwa kujawsko-pomorskiego, Piotra Całbeckiego, odsłonięto instalację upamiętniającą bezimienne ofiary zbrodni pomorskiej.

– To miejsce, spoglądające na toruńską starówkę, jest miejscem pamięci o zamordowanych bezbronnych tysiącach mieszkańców dawnego województwa pomorskiego, naszych przodkach. Jesteśmy im winni zbiorową pamięć. Wszystkich bowiem skazano na śmierć na podstawie jednego oskarżenia – za to, że byli Polakami i służyli swojej ojczyźnie podkreśla marszałek województwa kujawsko-pomorskiego, Piotr Całbecki.

Następnie w Centrum Kulturalno – Kongresowym Jordanki odbyła się uroczysta gala okolicznościowa, podczas której wręczono medale Stulecia Powrotu Pomorza i Kujaw do Wolnej Polski.

Okolicznościowy Medal otrzymał Gdański Oddział Instytutu Pamięci Narodowej, który z rąk marszałaka Piotra Całbeckiego odebrał dyrektor IPN Gdańsk prof. Mirosław Golon.

 

 

Obchody zakończył koncert muzyki filmowej Wojciecha Kilara w wykonaniu Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Pomorskiej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Bydgoszczy.

do góry