Nawigacja

Aktualności

Państwowy pogrzeb ofiar zbrodni komunistycznych – Bydgoszcz, 26 września 2021

W Kwaterze Żołnierzy Wyklętych na bydgoskim cmentarzu przy ul. Kcyńskiej zostali pochowani st. sierż. Ludwik Augustyniak „Cygan”, st. sierż. Florian Dutkiewicz „Jawor”, por. Tadeusz Antoni Ośko „Sęp”, Zbigniew Rostek „Piotr” oraz nieznany żołnierz Armii Krajowej.

W ceremonii zorganizowanej przez IPN i Kujawsko-Pomorski Urząd Wojewódzki udział wzięli: zastępca prezesa IPN dr hab. Krzysztof Szwagrzyk, zastępca prezesa IPN dr hab. Karol Polejowski, dyrektor IPN Gdańsk prof. Mirosław Golon, naczelnik IPN Bydgoszcz Edyta Cisewka oraz dyrektor Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa Adam Siwek.

Władze reprezentował wojewoda kujawsko-pomorski Mikołaj Bogdanowicz oraz Zbigniew Ostrowski, wicemarszałek województwa kujawsko-pomorskiego.

W imieniu Instytutu Pamięci Narodowej głos zabrał prof. Krzysztof Szwagrzyk.

– Słyszeli strzał z pistoletu. Dziś będzie salwa honorowa. Niech odbije się ona od murów miasta i biegnie ulicami. Niech wszyscy usłyszą, jak chowa się bohaterów, którzy dobrze przysłużyli się Polsce – mówił prof. Szwagrzyk

Reprezentantem rodzin był Mikołaj Cześnik, przedstawiciel rodziny  por. Tadeusza Antoniego Ośko – Byli synami, mężami, ojcami. Mieli swoje małe ludzkie sprawy, dramaty i radości. To co składa się na codzienność. Pamiętam, że w naszym domu często mówiono o wojnie. Pojawiał się w rozmowach nie Tadziu, nie Tadzio, ale Tadeusz. Rozmowy wtedy robiły się cichsze. W głosie był lęk i strach. Nie rozumiałem wtedy tego. To była nigdy nie zakończona żałoba. Dziś odczuwamy ulgę. Wieczny odpoczynek znajdą w bydgoskiej ziemi.

Uroczystości pogrzebowe rozpoczęły się Mszą św. w Bazylice pw. św. Wincentego a Paulo przy Alejach Ossolińskiego 2 w Bydgoszczy

Mówili prawdę nawet w obliczu tych co szydzą. Ta wierność prawdy zaprowadziła naszych bohaterów do więzień, przed plutony egzekucyjne. Chcieli żyć, ale nie za wszelką cenę, nie za cenę niewoli. Odwaga, męstwo Żołnierzy Wyklętych budzą dziś najwyższy podziw. Bez ich męstwa nie byłoby ich niezłomności. To oni uczą, jak wolność i niepodległość konieczne są w życiu człowieka – mówił podczas homilii biskup Wiesław Mering, który przewodniczył mszy.

Po mszy kondukt pogrzebowy udał się na cmentarz komunalny przy ul. Kcyńskiej 51 w Bydgoszczy, na nowo wybudowaną Kwaterę Żołnierzy Wyklętych, na której odbyła się ceremonia pogrzebowa. Kwatera została zaprojektowana oraz sfinansowana przez Biuro Upamiętniania Walk i Męczeństwa w Warszawie oraz OBUWiM w Gdańsku.

Prezentujemy folder poświęcony kwaterze przygotowany przez OBUWiM IPN Gdańsk

Szczątki bohaterów zostały odnalezione przez zespół IPN prof. Szwagrzyka. W końcu, po latach, bohaterzy zostali godnie pochowani.

W uroczystościach uczestniczyli również członkowie Komitetu Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa przy Oddziale IPN w Gdańsku z przewodniczącym Marcinem Swaczyną, Jackiem Tarczewskim, doradcą wojewody, jednym z organizatorów uroczystości, reprezentantami osób represjonowanych: Tadeuszem Antkowiakiem, Andrzejem Osipowem, dyrektorem Regionu Północnego PKP Polskie Linie Kolejowe, redaktor Hanką Sowińską.

–  26 listopada w przeddzień rocznicy śmierci dziś pochowanych w Delegaturze IPN w Bydgoszczy odbędzie się wspomnieniowe spotkanie adresowane do młodzieży szkół średnich. Po spotkaniu złożone zostaną kwiaty na grobach bohaterów – poinformował Dyrektor IPN Gdańsk prof. Mirosław Golon podczas spotkania z rodzinami, które odbyło się po pogrzebie.

Msza za st. sierż. Ludwika Augustyniaka ps. „Cygan”, st. sierż. Floriana Dutkiewicza ps.  „Jawor”, por. Tadeusza Antoniego Ośko ps. „Sęp”, Zbigniewa Rostka ps. „Piotr”, nieznanego żołnierza Armii Krajowej oraz uczestników pogrzebu odprawiona została także na Jasnej Górze

  • DSC_0277
do góry