Nawigacja

Aktualności

Wernisaż najnowszej wystawy IPN Gdańsk „Zasłużyć na krzyż: albo Virtuti, albo drewniany. Obrona Wybrzeża 1939” – Gdynia, 28 września 2021

„To hołd wobec polskiego bohaterstwa podczas II wojny światowej” – mówił prof. Mirosław Golon, dyrektor IPN Gdańsk.

Na Skwerze Kościuszki w Gdyni (na wysokości ul. Waszyngtona) 28 września odbył się uroczysty wernisaż najnowszej wystawy IPN Gdańsk „Zasłużyć na krzyż: albo Virtuti, albo drewniany. Obrona Wybrzeża 1939”.

– Wystawa IPN Gdańsk to hołd wobec polskiego bohaterstwa podczas pierwszej fazy II wojny światowej (…). Dzisiaj, obowiązkiem nas wszystkich, jest przypominanie o tej najstraszniejszej z wojen, w której Polacy ponieśli największą ofiarę – mówił prof. Mirosław Golon, dyrektor IPN Gdańsk.

Głos zabrał również Marek Łucyk, wiceprezydent Gdyni.

– Spotykamy się dziś, by pamiętać o tym, co wydarzyło się we wrześniu i październiku 1939 roku. Pamiętać o tym, że wojna to coś złego i myśleć o tym, co zrobić, by taka sytuacja już więcej się nie powtórzyła – podkreślił.

O wystawie opowiedział jej współautor Daniel Sieczkowski.

– Ta ekspozycja to nie tylko wątki militarne. Rozpoczęliśmy naszą opowieść od historii Gdyni i jej dynamicznego rozwoju w okresie dwudziestolecia międzywojennego. To wspaniały przykład umiejętności, pracowitości i dynamizmu Polaków – zaznaczył.

Wernisaż poprowadził Krzysztof Drażba, naczelnik OBEN IPN Gdańsk.

Na uczestniczącą w otwarciu wystawy młodzież czekały liczne atrakcje –  mobilne muzeum poświęcone Obronie Wybrzeża „Wybrzeże1939.pl”, darmowe zwiedzanie Muzeum Marynarki Wojennej oraz quiz przygotowany w aplikacji Kahoot!

Ekspozycję, której autorami są pracownicy OBEN IPN Gdańsk: dr Barbara Męczykowska, Artur Chomicz i Daniel Sieczkowski, można zwiedzać do 10 października. Zapraszamy!

Informujemy również o możliwości zapisywania się szkół na zwiedzanie wystawy. Na zgłoszenia czeka współautorka ekspozycji dr Barbara Męczykowska: barbara.meczykowska@ipn.gov.pl. Zajęcia będą prowadzone od 30 września do 8 października. Szczegóły oraz klauzula RODO w plikach do pobrania.

28 września miała także miejsce premiera wystawy online.

Po otwarciu ekspozycji delegacja IPN Gdańsk wraz z zaproszonymi gośćmi i mieszkańcami Gdyni złożyła kwiaty pod pomnikiem Polski Morskiej.

Obrona Wybrzeża trwała do 2 października 1939 r. Tego dnia poddali się obrońcy Helu, ostatniego skrawka wolnej Polski. Nieco wcześniej, bo 19 września skapitulowali żołnierze broniący Kępy Oksywskiej. Ich dowódca, płk Stanisław Dąbek, nie poddał się, wybierając samobójstwo zamiast niemieckiej niewoli.

Film promocyjny

{PLAYER:633233}

 

Organizatorzy:

W imieniu prof. Mirosława Golona, dyrektora IPN Gdańsk, serdecznie zapraszamy!

do góry