Nawigacja

Aktualności

Innowacja „Klub Przyjaciół Małej Ojczyzny”

Pomysłodawcą innowacji są nauczyciele z Zespołu Szkół Ogólnokształcących – Szkoły Podstawowej Nr 9 w Rumi im. kpt. ż.w. K.O. Borchardta. Patronem przedsięwzięcia jest Oddział IPN w Gdańsku.

W roku szkolnym 2021/2022 w Zespole Szkół Ogólnokształcących – Szkole Podstawowej Nr 9 w Rumi im. kpt. ż.w. K.O. Borchardta realizowana będzie innowacja organizacyjno-metodyczna pt. „Klub Przyjaciół Małej Ojczyzny” wg koncepcji dwóch nauczycieli: Krzysztofa Murawskiego i Macieja Klamrowskiego.

Inicjatywa ma na celu zwiększenie zainteresowania naszych dzieci historią regionu oraz wzbudzenie miłości do Małej i Dużej Ojczyzny. Działania innowacyjne obejmą udział w akcjach społecznych, patriotycznych oraz informacyjnych, konkursy, wycieczki, lekcje muzealne i spotkania z historykami – przekazuje współautor przedsięwzięcia, Krzysztof Murawski.

Przedsięwzięcie zostało objęte patronatem przez Oddział IPN w Gdańsku. Będziemy przekazywać informacje o kolejnych wydarzeniach przeprowadzonych w ramach „Klubu Przyjaciół Małej Ojczyzny”.

Bieżące informacje dostępne są również na stronie internetowej szkoły, a rozwinięcie projektu innowacji w załączonej prezentacji.

***

7 września 1939 r. zakończyła się bohaterska obrona Polskiej Składnicy Tranzytowej na Westerplatte. Załoga placówki skapitulowała po siedmiu dniach niemieckich natarć piechoty, ostrzeliwaniu z morza i lądu oraz bombardowania. Jednym z około 200 obrońców polskiego przyczółku w Wolnym Mieście Gdańsku był Wiktor Ciereszko – mieszkaniec Rumi. Młodzież z Koła Przyjaciół Małej Ojczyzny – innowacji realizowanej pod patronatem Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Gdańsku, wraz z opiekunem Krzysztofem Murawskim, odwiedziła dzisiaj grób bohatera i oddała mu wyrazy hołdu. Była to niezapomniana lekcja historii.

(Opis i zdjęcia: Krzysztof Murawski, rumia.edu.pl)

do góry