Nawigacja

Aktualności

IPN i Muzeum II Wojny Światowej ruszają z nowym projektem wokół szlaku bojowego gen. Andersa

19 lipca 2021 roku odbyło się pod przewodnictwem dr. Karola Nawrockiego, obecnego prezesa IPN, spotkanie połączonego zespołu Instytutu Pamięci Narodowej i Muzeum II Wojny Światowej, inaugurujące międzynarodowy projekt memoratywno-edukacyjny „Szlak nadziei”, który ma na celu ukazanie wędrówki ponad 116 tysięcy Polaków – cywilów i żołnierzy generała Andersa – oraz szlaku bojowego 1. Dywizji Pancernej Generała Maczka.

Celem przedsięwzięcia, które dr Nawrocki zaprezentował podczas przesłuchań przed Kolegium IPN jako sztandarowy projekt swojej kadencji na stanowisku szefa IPN, jest edukacja w zakresie determinacji i zaangażowania Polaków w walkę o wolną od totalitaryzmów Europę. Realizacja projektu została przewidziana na lata 2021‒2025. W swoim założeniu objąłby on aż trzy kontynenty oraz kraje, które przemierzyła Armia Andersa. Będziemy między innymi prezentować związki obywateli poszczególnych państw, lokalnych społeczności, z Armią Andersa oraz poszukiwać materiałów archiwalnych i docierać do osób pamiętających wojenne wydarzenia lub ich rodzin. Przeprowadzimy liczne notacje ze świadkami historii. 

W miejscach, przez które przechodzili andersowcy, pokazana zostanie wystawa wraz z z powiązanymi z daną lokalizacją planszami. Wydamy też wielojęzyczny katalog.

Projekt zakłada także godne upamiętnienie polskich żołnierzy i osób cywilnych, których groby rozsiane są po całym świecie. W planach mamy też tablice pamiątkowe i pomniki oraz renowację istniejących już upamiętnień.

Powstanie ponadto portal tematyczny zawierający różnorodne projekty multimedialne związane z przedsięwzięciem. Przygotujemy wydawnictwa, takie jak książki, komiksy czy gry, a także promocję już istniejących materiałów IPN na temat szlaku bojowego Generała (część z nich znajdą Państwo poniżej).

Na początku lipca 2021 r. kierowana przez dr. Nawrockiego delegacja IPN przebywała w Uzbekistanie, gdzie prowadzono rozmowy z uzbeckimi instytucjami archiwalnymi, naukowymi i muzealnymi w kwestii wymiany dokumentów i organizacji wydarzeń o charakterze naukowym, poświęconych Armii Andersa. Przeprowadzono pierwsze notacje ze świadkami historii i odwiedzono związane z Polakami miejsca pamięci.

 

Materiały i inicjatywy IPN

Publikacje IPN

 

 

 

„Generał Anders” – dodatek IPN do „Rzeczpospolitej” z 8 września 2020

Infografika przedstawiająca życie gen. Władysława Andersa

Upamiętnienia

25 czerwca 2021 r. w Szkole Podstawowej im. gen. Władysława Andersa w Nowem odbyło się uroczyste odsłonięcie i poświęcenie pomnika gen. Andersa, sfinansowanego przez Biuro Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN.

 Uroczystości odsłonięcia pomnika gen. Władysława Andersa – Nowe, 25 czerwca 2021. Fot. Mateusz Niegowski (IPN)

W grudniu 2020 roku w Imoli we włoskim regionie Emilia-Romania stanął pomnik dowódcy 2. Korpusu Polskiego generała Władysława Andersa, sfinasowany przez BUWiM IPN.
 

IPNtv: Tatuś, a nie ojciec – wspomnienie o gen. Władysławie Andersie

W nagraniu z maja 2020 roku córka gen. Władysława Andersa, Anna Maria Anders, obecnie ambasador Rzeczpospolitej Polskiej we Włoszech, w osobistym wspomnieniu opowiada o swoim ojcu, wybitnym polskim dowódcy i patriocie, który nie mogąc wrócić po zakończeniu II wojny światowej do Polski żył na emigracji, z dala od swojej ojczyzny.

 

 

IPNtv: #pytaniazhistoriidr hab. Sławomir Kalbarczyk, Biuro Badań Historycznych, Dlaczego armia gen. Władysława Andersa została ewakuowana do Iranu w 1942 r.?

 

 

IPNtv: #pytaniazhistorii: prof. dr hab. Rafał Habielski, Biuro Badań Historycznych IPN: Jakie znaczenie dla polskiej emigracji politycznej miał gen. Władysław Anders?

 

 

IPNtv Białystok: Generał Władysław Anders. Bitwa o Monte Cassino

Po wielu miesiącach ciężkich walk, 18 maja 1944 r. polscy żołnierze wraz z sojusznikami zdobyli klasztor na Monte Cassino. To właśnie wtedy armia z gen. Andersem na czele pomimo wielu strat rozsławiła imię polskiego żołnierza. Otworzyło to aliantom drogę do ostatecznego pokonania Niemców i ich sojuszników.

 

 

Gra planszowa „Miś Wojtek”

Gra planszowa „ZnajZnak – Monte Cassino”

Animowany film edukacyjny o misiu Wojtku

 

Więcej materiałów na portalu przystanekhistoria.pl w zakładce TEMATY pod hasłem Władysław Anders

do góry